مخالفان اوباما می‌گویند در برقراری رابطه دیپلماتیک کوبا و آمریکا کارشکنی می‌کنند

حق نشر عکس EPA
Image caption مارکو روبیو گفته که نمی گذارد کسی برای پست سفارت آمریکا در کوبا انتخاب شود

مخالفان سیاست عادی سازی روابط آمریکا و کوبا، گفته‌اند که نخواهند گذاشت روابط دیپلماتیک دو کشور از سر گرفته شود.

روابط دو کشور از دهه شصت میلادی قطع شده بود.

سناتور مارکو روبیو، که از پدر و مادری کوبایی به دنیا آمده، گفته که هیچ نامزدی برای پست سفارت آمریکا در کوبا را تایید نخواهد کرد.

آقای روبیو عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکاست.

مخالفان دیگر هم گفته‌اند که نخواهند گذاشت هیچ بودجه‌ای برای تاسیس سفارت خانه در کوبا یا جهت بهبود روابط دو کشور خرج شود.

آمریکا برای منزوی کردن کوبا از دهه شصت میلادی روابطش را با این کشور قطع کرد. سیاستی که آقای اوباما اکنون آن را ناموفق خوانده است.

روز چهارشنبه هفدهم دسامبر، رئیس جمهوری آمریکا گفت وقت آن رسیده که روش جدیدی در پیش گرفته شود.

برای شروع روابط دو جانبه، کوبا آلن گراس، شهروند آمریکایی را که از سال ۲۰۰۹ در کوبا زندانی بود آزاد کرد.

او به جاسوسی برای سازمان سیا در پوشش مقاطعه‌کاری برای آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی (یو.اس اِید) متهم و در دادگاهی در کوبا محاکمه شده بود.

در قبال آزادی آقای گراس، آمریکا سه کوبایی را که به اتهام جاسوسی در فلوریدا زندانی بودند، آزاد کرده است.

در میان سیاستمداران آمریکایی، مارکو روبیو و رابرت منندز، صراحتا اعلام کرده‌اند که با سیاست‌های آقای اوباما در این زمینه مخالفند.

حق نشر عکس AP

آقای منندز که هم حزبی آقای اوباما است، تا پیش از شروع به کار سنای جدید آمریکا در ژانویه ۲۰۱۵ ریاست کمیته روابط خارجی سنا را به عهده دارد.

مارکو روبیو گفته که حتی اگر ۹۹ درصد از مردم هم در نظرسنجی‌ها با موضع او مخالف باشند از موضع خود کوتاه نمی‌آید.

توماس اسپرو، خبرنگار بخش اسپانیایی بی‌بی سی می‌گوید که اشاره آقای روبیو به هم ایالتی‌هایش در فلوریداست که حالا نظر متفاوتی نسبت به عادی سازی روابط بین دو کشور دارند.

فلوریدا به خاطر نزدیکی جغرافیایی به کوبا، میزبان بیشترین تعداد کوبایی‌های مهاجر است.

پیش‌تر کوبایی تبارهای آمریکا مخالف ایجاد ارتباط با حکومت کمونیستی کوبا بودند، اما از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۸ به این سو که منجر به روی کار آمدن باراک اوباما شد، به نظر می‌رسد که دیگر کوبایی تبار‌ها در این نظر، یکدست نیستند.

آمریکا به دنبال بازگشایی سفارتش در هاوانا، پایتخت کوباست و می‌خواهد تعداد گردشگرانی را که به کوبا می‌روند افزایش بدهد و میزان پولی که کوبایی تبار‌ها می‌توانند برای خانواده‌هایشان بفرستند را هم بیشتر کند.

لغو کردن تحریم‌ها علیه کوبا اما کاری است که تنها از عهده کنگره بر می‌آید.

مخالفت ها با تصمیم اوباما

بسیاری از جمهوری خواهان با چنین تصمیمی مخالفند و بعید است که این کار شدنی باشد.

سناتور رابرت منندز، از حزب دموکرات هم با این تصمیم مخالف است و نظرش درباره تصمیم آقای اوباما را این طور توصیف می‌کند: "ناامید کننده".

آقای منندز می‌گوید:"اگر فکر کنیم که کوبا تنها به خاطر دراز شدن دست دوستی رئیس جمهوری آمریکا، شروع به ایجاد تغییر در کشور می‌کند، خطا کرده‌ایم."

لیندزی گرهام، سناتور جمهوری خواه که در کنگره جدید، بر کرسی ریاست کمیته روابط خارجی سنا خواهد نشست، هم درباره عادی سازی روابط دو کشور در تویی‌تر این طور نظر داده است: "فکر بدی بود که در زمان بدی هم انجام شد."

آقای روبیو هم در یک اعلانیه گفته: "خوشحال کردن برادران کاسترو، تنها موجب می‌شود دیکتاتورهای دیگر از کاراکاس تا تهران و پیونگ یانگ، فکر کنند که می‌توانند در دو سال باقی مانده از دوره ریاست جمهوری باراک اوباما از سادگی‌اش سواستفاده کنند."

با وجود همه این مخالفت‌ها، برخی از کار‌شناسان معتقدند که آقای اوباما حتما پیش از اعلام این خبر‌ها، موقعیت را سبک و سنگین کرده است.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که سه شنبه شب، آقای اوباما با رائول کاسترو، همتای کوبایی خود حدود یک ساعت پای تلفن صحبت کرده است.

تصمیم آمریکا برای برقراری رابطه با کوبا، با حمایت رهبران جهان روبه رو شد.

از زمان انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ به این سو، دو طرف در چنین سطحی با هم مذاکره نکرده بودند.