اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه تصویب کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption توسک خواستار "استراترژی قاطعانه و مسئولانه" در برابر "روسیه و رئیس جمهوری آن" شده است

رئیس شورای اتحادیه اروپا گفته است که با وجود بحران مالی در روسیه، تحریم‌های کنونی علیه سیاست آن کشور در اوکراین کاهش نخواهد یافت و از سیاست روسیه به عنوان "مشکل استراتژیک اصلی اروپاییان" نام برده است.

روز پنجشنبه، ۲۸ آذر (۱۹ دسامبر)، دونالد توسک، نخست وزیر سابق لهستان و رئیس شورای اتحادیه اروپا در یک نشست خبری گفت که بزرگترین چالش کنونی در برابر این اتحادیه "نگرش روسیه، نه تنها در قبال اوکراین بلکه نسبت به کل اتحادیه اروپاست."

آقای توسک که در پی اجلاس رهبران کشورهای عضو اتحادیه سخن می‌گفت، از کشورهای اروپایی خواست تا "یک استراتژی قاطعانه و مسئولانه" را برای برخورد با روسیه و "رئیس جمهوری آن کشور" اتخاذ کنند و افزود که بُعد زمانی این استراتژی "نباید محدود به چند ماه و چند سال باشد، بلکه باید شرایط بلند مدت را در نظر بگیرد."

رئیس شورای اتحادیه اروپا از تصویب تحریم‌های جدید علیه سیاست روسیه در اوکراین خبر داد و تاکید ورزید که "مشکل استراتژیک کشورهای اروپایی، بحران اوکراین نیست بلکه مساله روسیه است." پیشتر، رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در واکنش به آنچه که "ادامه سیاست مداخله جویانه" روسیه در اوکراین می‌دانند، یک رشته تحریم‌های جدید علیه روسیه را تصویب کردند. مصوبه جدید عمدتا شامل ممنوعیت سرمایه گذاری، تجارت و ارتباط با شبه جزیره کریمه و بندر سواستوپول در این منطقه است.

حق نشر عکس AP
Image caption مواضع رهبران اتحادیه اروپا در مورد برخورد با روسیه به هم نزدیکتر شده است

از زمان فروپاشی شوروی و استقلال اوکراین تا بهار سال جاری، شبه جزیره کریمه بخشی از خاک اوکراین و تحت حاکمیت دولت این کشور بود اما دو کشور توافق کرده بودند که روسیه دارای پایگاه نظامی در بندر سواستوپول باشد.در ماه مارس، پس از آنکه "شبه نظامیان ناشناس" مراکز حساس کریمه را تصرف کردند، پارلمان محلی کریمه به جدایی این سرزمین از اوکراین و الحاق آن به روسیه رای داد و چند روز بعد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سند انضمام کریمه به خاک این کشور را امضا کرد. مقامات روسیه گفتند که کریمه همواره بخشی از خاک روسیه بوده است.

پس از انضمام کریمه، شبه نظامیان جدایی‌طلب در مناطق عمدتا روس نشین شرق اوکراین نیز شورش کردند و خواستار الحاق این بخش از خاک اوکراین به روسیه شدند. درگیری بین آنان و نیروهای دولتی اوکراین همچنان ادامه دارد.

کشورهای غربی دولت روسیه را به حمایت مالی و تسلیحاتی از جدایی‌طلبان و حتی دخالت مستقیم در جنگ داخلی اوکراین متهم کرده و خواستار حل و فصل این بحران از راه‌های مسالمت آمیز شده‌اند. روسیه هرنوع کمک نظامی به جدایی‌طلبان را تکذیب کرده و گفته است که آنان گروهی خودجوش هستند که برای احقاق حق خود قیام کرده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption پوتین وعده داده مشکلات اقتصادی روسیه را تا دو سال دیگر حل کند

براساس مصوبه جدید اتحادیه اروپا، از روز ۲۰ دسامبر - فردا - شهروندان و شرکت‌های تابع کشورهای عضو اتحادیه حق سرمایه‌گذاری و خرید ملک و ارائه خدمات به کریمه را ندارند و موسسات جهانگردی این کشورها، به خصوص ترتیب‌دهندگان سفرهای دریایی، مجاز به حمل مسافر برای بازدید از این منطقه نیستند و کشتی‌های اروپایی، مگر در موارد اضطراری، نمی‌توانند به بنادر این منطقه سفر کنند. فروش برخی اقلام و اجناس به شرکت‌های ثبت شده در کریمه نیز ممنوع است.

اگرچه بین اعضای اتحادیه اروپا در مورد میزان سختگیری علیه روسیه همواره تفاوت نظر وجود داشته و ناظران آنها را به دو گروه طرفداران سختگیری و ملایمت تقسیم می کردند، اما به نظر می‌رسد که شرایط کنونی باعث شده است تا مواضع دو طرف در مورد فشار بیشتر بر روسیه به یکدیگر نزدیک‌تر شده باشد.

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه در حالی اعلام می‌شود که تحریم‌های قبلی اروپا و آمریکا همراه با کاهش شدید بهای نفت خام باعث شده است که اقتصاد روسیه، که در سال‌های اخیر به نفت وابسته‌تر شده، با بحران مالی شدیدی مواجه شود به نحوی که در مقایسه با اوایل سال جاری میلادی، ارزش روبل - پول ملی آن کشور - در برابر ارزهای معتبر خارجی به نصف کاهش یابد و فرار سرمایه از آن کشور شدت گیرد.

اوایل هفته جاری، کنگره آمریکا قطعنامه غیرالزام آوری حاوی فشار بیشتر بر روسیه را تصویب کرد که به تسریع در روند سقوط ارزش روبل منجر شد. مقامات دولت آمریکا ضمن اعلام اینکه بعید است به این مصوبه عمل کنند، گفتند در نظر دارند هرگونه اقدام جدید علیه روسیه را با هماهنگی با کشورهای اروپایی به اجرا گذارند. مشخص نیست که آیا مصوبه جدید اتحادیه اروپا باعث افزایش فشار آمریکا بر روسیه هم خواهد شد یا نه.

با اینهمه، روز گذشته رئیس جمهوری روسیه ضمن تاکید بر ادامه سیاست خارجی خود، گفت که روسیه توانایی غلبه بر مشکلات اقتصادی کنونی را دارد و وعده داد که تا دو سال دیگر، این مشکلات را حل کند.

مطالب مرتبط