نیروهای کرد می‌گویند محاصره کوهستان سنجار را شکسته‌اند

حق نشر عکس Reuters
Image caption یزیدی‌ها در کنار کردها برای شکستن محاصره منطقه سنجار می‌جنگیدند

نیروهای کرد در شمال عراق ادعا می‌کنند که به بزرگ‌ترین پیروزی خود در مقابل شبه‌نظامیانی که خود را "دولت اسلامی" می نامند، دست یافته‌اند.

آنها می‌گویند محاصره دولت اسلامی را در سنجار کوه شکسته‌اند.

هزاران نفر از پیروان مذهب ایزدی و شهروندان عراقی از ماه اوت (شهریور) در این منطقه محاصره شده بودند.

در عین حال یک مقام ارشد پنتاگون می‌گوید در حمله‌ جنگنده‌های آمریکایی چندین فرمانده نظامی ارشد "دولت اسلامی" (داعش سابق) کشته شده‌اند.

کردها، حمله به نیروهای "دولت اسلامی" را در کوه سنجار از روز چهارشنبه آغاز کردند.

همراه با کردها، نیروی هوایی آمریکا و متحدانش در شدیدترین حمله خود از روز چهارشنبه تاکنون ۴۵ بار به مواضع شبه‌نظامیان داعش حمله کرده‌اند.

حدود ۸ هزار پیشمرگه کرد در منطقه، حملات را آغاز کرده‌اند و می‌گویند موفق شده‌اند یک مسیر عریض باز کنند تا پیروان مذهب یزیدی و دیگران بتوانند منطقه را ترک کنند.

مسرور بارزانی رئیس سازمان امنیت اقلیم کردستان می‌گوید این عملیات از منطقه زومار آغاز شده که نیروهای کرد در ماه اکتبر (مهر ماه) موفق شده بودند آن را از داعش پس بگیرند.

برای آزادی ایزدی‌هایی که در سنجار محاصره شده بودند این عملیات تا منطقه سنجار ادامه پیدا کرد.

او می‌گوید "این عملیات بسیار بزرگی بود و خوشبختانه با موفقیت به پایان رسید."

فرماندهی کردها در بیانیه‌ای گفته است در جریان این حمله تعداد زیادی از شبه‌نظامیان داعش به طرف غرب و سوریه یا به طرف موصل فرار کرده‌اند.

جیم میور خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید اگر کردها کاری را که ادعا می‌کنند واقعا انجام داده باشند، پیشرفت چشمگیری است.

اما اضافه می‌کند هنوز برای رسیدن به خود شهر سنجار راه درازی در پیش است. این شهر که در جنوب کوه سنجار قرار دارد هنوز مثل موصل و تلعفر در دست شبه‌نظامیان داعش است.

شبه‌نظامیان داعش شهر سنجار را در ماه اوت (شهریور) در دست گرفتند و هزاران شهروند آن که اکثرا از فرقه یزیدی بودند، ناچار به فرار شدند. بسیاری از آنها با هواپیما از کوه‌های نزدیک به خارج از منطقه منتقل شدند اما هزاران نفرشان در محاصره شبه‌نظامیان ماندند.

هدف ارزشمند

حمله هوایی آمریکا علیه مواضع دولت اسلامی در عراق از ماه اوت آغاز شده و در ماه‌های اخیر به سوریه کشیده شد.

ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک آمریکا گفته است در حمله‌های هوایی این کشور که برای از کار انداختن توانایی داعش در هدایت حملات، رساندن تدارکات به جنگجویان و عملیات مالی طراحی شده بود تعدادی از فرماندهان این گروه کشته شده‌اند.

او به وال استریت ژورنال گفته است "از بین رفتن فرماندهان این گروه باعث از هم گسیختگی نیروها در برنامه‌ریزی، فرماندهی و کنترل‌شان می‌شود.

مقام‌های پنتاگون می‌گویند در فاصله سوم تا نهم دسامبر، نیروهای هوایی آمریکا، عبدالبسیط، فرمانده عملیات داعش را در عراق و حاجی معتز یکی از مشاوران کلیدی ابوبکر البغدادی رهبر شبه‌نظامیان داعش را کشته است.

آنها می‌گویند اواخر نوامبر (آذر ماه) در یک حمله هوایی دیگر فرماندار شهر موصل را هم کشته‌اند.

برخی مقامهای دیگر وزارت دفاع آمریکا می‌گویند تعدادی از فرماندهان ارشد و میانی داعش در یک حمله هوایی کشته شده‌اند و گمان می‌کنند این آغازی برای تضعیف قابل توجه رهبری و ساختار این گروه خواهد بود.

مطالب مرتبط