رنو و نیسان پذیرش سفارش در روسیه را متوقف کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مدیرعامل شرکت نیسان رنو می‌گوید تا اوضاع با ثبات‌ نشود سفارش تازه‌ای نمی‌گیریم

کارلوس گوسن مدیرعامل رنو-نیسان می‌گوید به خاطر سقوط ارزش روبل، شرکت‌های خودروسازی در روسیه دارند 'قتل عام' می‌شوند.

ارزش روبل، پول ملی روسیه در چند ماه گذشته دائما در حال کاهش بوده اما اوایل این هفته سقوط ارزش روبل شدت گرفته است.

این دو شرکت خودروسازی، دیگر برای بعضی از تولیداتشان سفارش جدید قبول نمی‌کنند و قیمت بعضی از مدل‌هایشان را هم افزایش داده‌اند. چندین شرکت رقیب‌ هم رویه‌ مشابهی در پیش گرفته‌اند.

آقای گوسن گفته مطمئن است سرانجام اوضاع باثبات خواهد شد. او در توکیو به خبرنگاران گفته "ما فقط سفارش بعضی از محصولاتمان را متوقف کرده‌ایم نه همه آنها را. متاسفانه تا وقتی اوضاع با ثبات‌ نشود سفارش تازه‌ای نمی‌گیریم."

به گفته او "سقوط روبل برای همه یک نوع قتل عام است. به خاطر خرابی وضع کسب و کار، مردم و همه شرکت‌های خودرو سازی دارند پول‌شان را از دست می‌دهند."

شرکت خودروسازی رنو-نیسان که یک شرکت فرانسوی-ژاپنی است در صنعت خودروی روسیه نقش کلیدی دارد. آنها غیر از فروش خودروهای خودشان، شرکت‌ آوتواز را هم که یک شرکت خودروسازی روسی است اداره می‌کنند. آواتوز به خاطر تولید خودروهای لادا معروف است.

آقای گوسن گفته است این شرکت پذیرش سفارش خرید بعضی از مدل‌هایش را متوقف کرده که شامل خودروهای تولید روسیه هم می‌شوند. بخش عمده‌ای از این خودروها صادر می‌شد. او گفته این شرکت سفارش‌هایی که پیش از این گرفته شده به مشتریانش تحویل خواهد داد.

حق نشر عکس PA
Image caption شرکت خودروسازی رنو-نیسان در صنعت خودروی روسیه نقش کلیدی دارد

شرکت‌های خودروسازی دیگر هم در واکنش به سقوط روبل که امسال ارزش آن نسبت به دلار نصف شده، به اقدام مشابهی دست زده‌اند. اوایل هفته شرکت‌های جنرال موتورز، آیودی و جاگوار لندروز هم تحویل خودروهایشان را به روسیه متوقف کردند.

روز گذشته شرکت اپل هم اعلام کرد که به دلیل نوسان شدید و غیرقابل پیش‌بینی ارزش روبل - پول ملی روسیه - در برابر ارزهای خارجی، فروش اینترنتی محصولاتش را به مشتریانش در روسیه به حالت تعلیق در آورده است.

روند سقوط ارزش پول ملی روسیه از اوایل تابستان سال جاری و در پی بحران اوکراین و تصمیم کشورهای غربی به تحریم این کشور آغاز شد و با کاهش چشمگیر بهای نفت در بازارهای جهانی و احتمال تشدید تحریم‌های خارجی، سرعت بیشتری گرفته است.

دولت روسیه روز سه شنبه اعلام کرد برای جلوگیری از تضعیف بیشتر روبل، بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

در همین حال مردم روسیه که نگران کاهش ارزش روبل هستند، به مغازه‌ها و فروشگاه‌ها هجوم برده‌اند تا پیش از کاهش بیشتر ارزش روبل، پول خود را مصرف کنند.

مطالب مرتبط