کاخ سفید حمله سایبری به سونی‌ را مسئله 'امنیت ملی' دانست

حق نشر عکس EPA
Image caption یک سخنگوی کاخ سفید گفته حمله به سونی پیکچرز کار یک "بازیگر مرموز" است

ایالات متحده می‌گوید حمله سایبری به شرکت سونی پیکچرز را که باعث انصراف این شرکت از نمایش عمومی یکی از فیلم‌هایش شد، یک مسئله "امنیت ملی" قلمداد می‌کند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، گفت ایالات متحده معتقد است این حمله کار یک "بازیگر مرموز" است اما حاضر نشد از کره شمالی به عنوان مسئول این حمله نام ببرد.

به دنبال تهدید هکرها، شرکت سونی نمایش عمومی فیلم کمدی "مصاحبه" (Interview) را که درباره ترور رئیس جمهوری کره شمالی است، لغو کرد. پیش از آن یک سینمای زنجیره ای نمایش فیلم را در نیویورک لغو کرده بود.

هکرها تهدید کرده بودند که سینماهای آمریکایی اکران کننده این فیلم را هدف حمله قرار خواهند داد.

این هکرها به گروه هکرهایی وابسته اند که به تازگی ایمیل ها و اطلاعات سرقت شده از سونی را منتشر کردند.

آنها در هشدار اخیر خود به حمله های یازده سپتامبر اشاره کرده و مدعی شده اند در صورت نمایش این فیلم "دنیا مملو از هراس خواهد شد."

با وجود هشدار هکرها، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در سخنانی که از شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی آمریکا پخش می‌شد به مردم توصیه کرد که به سینما بروند ولی تاکید کرد که این هک "خیلی جدی" بوده است.

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید مقام‌های ایالات متحده در مورد این موضوع بحث کرده‌اند و به زودی به این حمله‌ها "پاسخی مناسب" خواهند داد.

او که حاضر نشد در مورد مسئول این حملات اظهار نظر کند، گفت قصد ندارد در تحقیقات وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) مداخله کند.

مظنونان حمله سایبری چه کسانی هستند؟

  • یک دولت که می‌تواند دولت کره شمالی باشد.
  • حامیان کره شمالی در چین
  • هکرهایی با انگیزه مالی
  • هکرها یا اشخاصی با انگیزه‌ای مثل انتقام

هکرهایی که به سونی پیکچرز حمله کرده اند خود را "نگهبانان صلح" می‌خوانند و مجموعه تازه ای از اطلاعات شرکت سونی را هم به تازگی منتشر کرده‌اند و آن را "هدیه کریسمس" خوانده اند.

مجموعه‌ای از ایمیل‌های این شرکت، شماره‌های بیمه تامین اجتماعی و جزئیات حقوق کارکنان، بخشی از این مجموعه است.

سونی پیشتر تلاش کرده با برخی از خبرگزاری‌های آمریکایی تماس بگیرد و از آنها بخواهد این ای‌میل‌ها را منتشر نکنند.

برخی از ایمیل‌های منتشر شده حاوی مکاتبات شخصی برخی از بزرگ‌ترین ستاره‌های هالیوود از جمله آنجلینا جولی و لئوناردو دی کاپریو است.

حق نشر عکس sony poster
Image caption رندال پارک در این فیلم نقش رهبر کره شمالی را بازی می‌کند

کره شمالی دست داشتن در حمله های هکری را تکذیب کرده است ولی آن را یک "کار خیر" توصیف کرده است که ممکن است توسط "هواداران و همدلان" این کشور صورت گرفته باشد.

در این فیلم جیمز فرانکو نقش یک روزنامه نگار را بازی می‌کند که می‌فهمد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، هوادار برنامه تلویزیونی اوست. پس از اینکه با رهبر کره شمالی قرار مصاحبه می‌گذارد سازمان سیا وارد داستان می شود و او را استخدام می‌کند.

رندال پارک هنرپیشه چهل ساله آمریکایی که پدر و مادرش اهل کره جنوبی هستند در این فیلم نقش کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را بازی می‌کند.

مطالب مرتبط