انتقاد عربستان و امارات از کشورهای غیر اوپک برای کاهش قیمت نفت

حق نشر عکس AFP
Image caption سهیل بن محمد مزروعی، وزیر انرژی امارات (راست)، علی نعیمی، وزیر نفت عربستان (وسط) و محمد بن صلاح الساده، وزیر نفت قطر (چپ)

وزرای نفت عربستان و امارات متحده عربی تولیدکنندگان نفت غیرعضو اوپک را به خاطر کاهش قیمت نفت نکوهش کرده‌اند.

علی نعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی در اجلاسی در ابوظبی اطمینان داده است که بازار نفت وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد و قیمت‌ها بالا‌تر خواهد رفت.

او می‌گوید دلیل کاهش ناگهانی قیمت نفت، "همکاری نکردن کشورهای اصلی تولیدکننده نفت خارج از اوپک، دادن اطلاعات غلط و طمع دلالان" بوده است.

به گفته وزیر نفت عربستان سعودی، راه حل بحران فعلی بازار نفت این است که به کارآمدترین عرضه‌کنندگان نفت اجازه تولید دهند.

عربستان سعودی، ایران، عراق، الجزایر، امارات متحده عربی، ونزوئلا، لیبی و نیجریه از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هستند. روسیه و آمریکا هم از عمده‌ترین تولیدکنندگان نفت خارج از اوپک هستند.

آمریکا در ماه‌های اخیر تولید نفت خود را به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

'تصمیم اوپک درست بود'

سهیل بن محمد مزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی هم در آغاز دهمین اجلاس کشورهای عرب صادرکننده نفت، یکی از دلایل اصلی کاهش شدید قیمت نفت را تولید "غیرمسئولانه" نفت توسط کشورهای خارج از اوپک اعلام کرد.

آقای مزروعی در عین حال از تصمیم اخیر اوپک برای کاهش ندادن سقف تولید نفت دفاع کرده و این تصمیم را درست و استراتژیک خوانده است.

Image caption نفت چند دلار باشد تا تولیدکنندگان با کسری بودجه مواجه نشوند؟ منبع: صندوق بین‌المللی پول و دویچه‌بانک

اما عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق در حاشیه نشست ابوظبی درباره تصمیم اخیر اوپک ابراز تردید کرده و گفته است: "باید صبر کنیم و ببینیم که آیا اوپک در ثابت نگه داشتن تولید تصمیم درستی گرفته است یا خیر."

کشورهای عضو اوپک در اجلاس اخیر خود که اوایل آذرماه برگزار شد، تصمیم گرفتند که سقف تولید روزانه را ثابت و زیر ۳۰ میلیون بشکه در روز نگه دارند. تصمیمی که ایران با آن مخالف بود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران چند روز پیش در دیدار با رئیس مجلس عراق که به تهران رفته بود، از این تصمیم انتقاد کرده و گفته بود "جای تاسف است که کشورهای منطقه در خصوص کاهش قیمت نفت و آثار منفی ناشی از آن همکاری نمی‌کنند."

قیمت نفت در طول شش ماه با کاهش بیش از ۴۰ درصد برای اولین بار در پنج سال گذشته به پایین‌تر از بشکه‌ای ۶۰ دلار رسیده است. در حالی که دولت ایران در لایحه بودجه سال آینده، قیمت هر بشکه نفت خام را ۷۲ دلار پیش بینی کرده است. اما صندوق بین‌المللی پول گزارش داده برای آن‌که ایران با کسری بودجه مواجه نشود، باید نفت به بشکه‌ای ۱۳۱ دلار برسد.

مطالب مرتبط