شهردار نیویورک خواستار اتحاد در شهر شد

حق نشر عکس Reuters

در پی چند هفته اعتراضات در نیویورک در اعتراض به رفتار پلیس و قتل دو مامور در روز شنبه در این شهر، بیل دی بلاسیو شهردار نیویورک اهالی شهر را ترغیب کرده است از خانواده های دو افسر مقتول پلیس حمایت و به بهبودی شهر پس از چند هفته ناآرامی کمک کنند.

آقای دی بلاسیو گفت که "اولین وظیفه ما احترام به خانواده های قربانیان است" و از مردم و سیاستمداران خواست بحث و اعتراض را در روزهای آینده "کنار بگذارند".

دو مامور پلیس نیویورک روز شنبه در حادثه ای که حالت سوءقصد داشت کشته شدند.

این قتل ها پس از چند هفته اعتراضات از جمله در ارتباط با مرگ یک مرد ۴۱ ساله سیاهپوست به نام اریک گارنر روی داد.

آن آقای گارنر که مبتلا به آسم بود در ویدئوی صحنه دستگیری دیده می شد که چند مامور او را در خیابانی در نیویورک مهار کرده اند و او فریاد می کشید "نمی توانم نفس بکشم!". او در حین دستگیری از حال رفت و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

چند هفته پیش یک هیات منصفه در نیویورک تصمیم گرفت که دلایل کافی برای پیگرد قضایی یکی از ماموران به نام دانیل پانتالئو در ارتباط با مرگ اریک گارنر وجود ندارد. این مامور هنگام حادثه بازویش را دور گردن آقای گارنر حلقه کرده بود.

آن تصمیم هیات منصفه به اعتراضات و تظاهرات گسترده در نیویورک و سایر شهرها منجر شد.

منتقدان، آقای دی بلاسیو را متهم کرده اند که با اظهاراتش پس از تصمیم هیات منصفه به تنش میان پلیس و اقلیت ها دامن زده است.

'فعلا بحث نکنید'

حق نشر عکس Reuters
Image caption دو مامور پلیس درحالی که در اتومبیل گشتی خود بود هدف قرار گرفتند

آقای دی بلاسیو روز دوشنبه در سخنانی در یک نهار خیریه پلیس گفت که حمله به ماموران پلیس "حمله ای به همه ما بود."

او گفت خانواده های ونجیان لیو، ۳۲ ساله، و رافائل راموس، ۴۰ ساله، در "رنجی غیرقابل وصف" هستند و نیویورک باید نشان دهد "در کنار آنها می ایستد."

او از همه سازمان ها خواست تا زمان خاکسپاری این ماموران تظاهرات برپا نکنند یا بیانیه ای سیاسی صادر نکنند.

او گفت: "در طول مراسم ترحیم و خاکسپاری آنها را همراهی کنیم. بعد از آن می توانیم دوباره بحث کنیم."

پیشتر بیل براتون رئیس پلیس شهر به شبکه خبری ان بی سی گفت که او قویا این نظر را که شهردار در پی مرگ اریک گارنر با حمایت تلویحی از تظاهرکنندگان باعث به خطر افتادن جان ماموران پلیس شد را رد می کند.

او همچنین از مامورانی انتقاد کرد که هنگام ورود آقای دی بلاسیو به کنفرانس خبری درباره تیراندازی به دو مامور به او پشت کردند.

اسماعیل برینسلی، ۲۸ ساله، دو افسر را در ماشین گشتی آنها در بروکلین هدف گلوله قرار داد و کشت.

حق نشر عکس AP
Image caption اسماعیل برینسلی قبلا ۱۹ بار دستگیر شده بود

او سپس به یک ایستگاه مترو در آن نزدیکی رفت و به گفته پلیس با شلیک گلوله ای به سر خودکشی کرد.

پلیس می گوید که برینسلی سابقه خشونت و عدم تعادل روحی داشته و حداقل ۱۹ بار در جورجیا و اوهایو دستگیر شده بود.

برینسلی ساعاتی قبل از حادثه دوست دخترش را زخمی کرده و در شبکه اینستاگرام تهدید کرده بود که ماموران پلیس را خواهد کشت.

او در جریان حمله به پلیس از گاردنر و مایکل براون نام برد. مایکل براون همان جوان سیاهپوستی است که در تابستان گذشته به دست پلیس در ایالت میسوری کشته شد و مرگ او ناآرامی هایی را به دنبال داشت.

پس از مرگ اریک گارنر در نیویورک، آقای دی بلاسیو گفت که با مشاهده چنین ماجرایی او نگران پسرش است که مادری سیاهپوست دارد - اظهاراتی که اکنون منتقدان آن را پررنگ کرده اند.

رئیس اتحادیه پلیس شهر نیویورک گفت که دست شهردار "به خون آلوده است" و جورج پتاکی فرماندار سابق نیویورک این تیراندازی را "نتیجه قابل پیش بینی شعارهای تفرقه انگیز ضدپلیسی" شهردار خواند.

اما رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک گفت که هرچند او با برخی سیاست های آقای دی بلاسیو مخالف است اما فکر نمی کند که شهردار "مسئول این وضع است."

همزمان در روز دوشنبه وزارت دادگستری آمریکا گفت که تیراندازی مرگبار به یک مرد سیاهپوست غیرمسلح توسط یک افسر سفیدپوست که ماه آوریل در میلواکی اتفاق افتاد را بررسی می کند.

این تصمیم پس از آن گرفته می شود که دادستان محلی گفت این افسر را متهم نخواهد کرد.

او گفت که کریستوفر منی هنگام رویارویی با دونتره همیلتون در یک پارک، در دفاع از خود تیراندازی کرده است.

ماجرا از آنجا شروع شد که کارمندان یک قهوه فروشی استارباکس با زنگ زدن به پلیس از آقای همیلتون که در پارک محل می خوابید شکایت کردند.

به گفته افسر پلیس، آقای همیلتون در برابر بازداشت مقاومت کرد و پس از درگیری با مشت، به گردن او ضربه زد. بعد از آن بود که مامور پلیس ۱۴ گلوله به سوی او شلیک کرد.

خانواده آقای همیلتون گفته اند که او به اسکیزوفرنی مبتلا بود و اخیرا مصرف داروهایش را متوقف کرده بود.

مطالب مرتبط