انتقاد تند پاپ از نظام اداری واتیکان

حق نشر عکس AP

پاپ فرانسیس در نطق پیش از کریسمس برای کاردینال ها، به تندی از نظام بوروکراتیک واتیکان انتقاد کرده و از جمله از آنچه "آلزایمر معنوی" و "تروریسم بدگویی و غیبت" خوانده شکایت کرده است.

او گفت که بارگاه واتیکان یا همان عالی ترین نظام اداری در کلیسای کاتولیک روم از پانزده "بیماری" رنج می برد که او می خواهد در سال جدید درمان شود.

پاپ فرانسیس که اولین پاپ اهل آمریکای لاتین است همچنین از "کسانی که اشتغال خاطر وسواس گونه ای با تصویر خود دارند" انتقاد کرد.

او همچنین خواستار اصلاحات در بارگاه واتیکان شد.

در پایان سخنرانی پاپ بر نشست کاردینال ها سکوت حکمفرما بود.

نقوذ بیشتر

حق نشر عکس AP
Image caption پاپ تا پیش از انتخاب شدن در بارگاه واتیکان کار نمی کرد

پاپ فرانسیس روز دوشنبه گفت که همان گروه از روحانیون تشنه قدرت مسئول "نابودی بی رحمانه وجهه همکاران و برادران خود هستند."

او عملکرد خدمه غیرروحانی کلیسا را به ارکستری تشبیه کرد که در آن هرکس ساز خود را می زند چون روحیه تیمی و همکاری وجود ندارد.

دیوید ویلی خبرنگار بی بی سی در رم می گوید که پاپ آشکارا در میان تقریبا سه هزار خدمه بارگاه واتیکان با مخالفت هایی روبروست.

او می افزاید که پاپ تا پیش از آنکه رهبر کلیسای کاتولیک شود در رم کار نکرده بود و به وضوح از نظام اداری کند واتیکان سرخورده است.

او سعی دارد نظام بوروکراتیک واتیکان را با کمک گروه تازه ای از کاردینال های مشاور که از همه قاره ها فراخوانده اصلاح کند. آنها یک قانون اساسی تازه برای واتیکان خواهند نوشت.

پاپ از زمان انتخاب یک رشته نهادهای متخصص را برای مقابله با فساد و مدیریت ضعیف ترتیب داده و مشاورانی را برای این کار منصوب کرده است.

پاپ همچنین عملیاتی را برای پاکسازی بانک واتیکان (موسوم به موسسه کارهای مذهبی) اجرا کرده. این موسسه از دیرباز به دلیل یک رشته رسوایی ها وجهه بدی داشته.

پاپ فرانسیس همچنین پیشنهاد کرد که اختیارات بارگاه واتیکان تا حدودی کم شود و در مقابل نفوذ اسقف های کاتولیک در اطراف جهان در تعیین دکترین کلیسا افزایش یابد.

پاپ تا پیش از انتخاب شدن در بارگاه واتیکان کار نمی کرد.

مطالب مرتبط