رئیس جمهور پاکستان تقاضای عفو تعددی از محکومان به اعدام را رد کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption تشدید تدابیر امنیتی در اطراف زندان مرکزی کراچی

مقام‌های پاکستان می‌گویند، ممنون حسین، رئیس جمهوری این کشور، درخواست عفو حدود ۵۰ زندانی محکوم به مرگ را رد کرده است.

مقام‌های مسئول همچنین اجرای حکم اعدام محکومان پرونده های تروریستی را سرعت داده‌اند.

پاکستان بعد از حمله به مدرسه‌ای در پیشاور، منع اجرای حکم اعدام را لغو کرده است.

در حمله هفته پیش، ۱۴۱ نفر از جمله ۱۳۲ دانش آموز کشته شدند. طالبان پاکستان مسئولیت حمله را بر عهده گرفت.

همچنین امروز صبح (دوشنبه ۲۲ دسامبر - اول دی) چودری نثار علی خان، وزیر کشور پاکستان گفت که تعدادی مظنون در ارتباط با حادثه پیشاور دستگیر شده‌اند.

آقای خان این افراد را "تسهیل‌کننده" انجام آن حمله نامید و گفت برخی از گزارش‌های اطلاعاتی حاکی از احتمال اقدامات مشابه بوده است. اما وزیر کشور پاکستان درخصوص تعداد افراد بازداشتی یا هویت آنها اطلاعاتی ارایه نکرد.

همزمان گزارشهای ضد و نقیضی درخصوص تعداد افرادی که در چند روز آینده ممکن است در پاکستان اعدام شوند منتشر شده است.

در همین رابطه طارق عظیم، از اعضای حزب حاکم پاکستان، به بی‌بی‌سی گفت که در میان زندانیان در سراسر پاکستان "۷۳ نفر به دلیل ارتکاب جرایم تروریستی در انتظار اعدام هستند که روند قضایی در خصوص ۱۷ نفر آنها کامل شده و در روزهای آینده اعدام خواهند شد."

سازمان ملل متحد و همچنین دیده‌بان حقوق بشر از این اقدامات انتقاد کرده‌اند. منتقدین می‌گویند دولت باید ریشه‌ای با این پدیده مبارزه کند.

منتقدین همچینین می‌گویند که چنین اقداماتی از سوی دولت پاکستان به صورت شتاب‌زده و با هدف اغنای افکار عمومی صورت می‌گیرد که در عمل تاثیر چندانی ندارد. آنها در عین حال می‌گویند که مشکلات حقوقی و قضایی زیادی در صدور برخی از احکام اعدام وجود دارد؛ اتهامی که دولت و مقامات قضایی رد می‌کنند.

همزمان مقامات قضایی در لاهور و دادگاهی در ایالت سند، چند مورد حکم اعدام را به دلایل مشکلات حقوقی در پرونده فعلا به حالت تعلیق در آورده‌اند.

مطالب مرتبط