سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول 'موجب شیوع سریع ویروس ابولا' در آفریقا شده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption کاهش هزینه های دولتی باعث شده است تا مراکز پزشکی نتوانند دستمزد کارکنان را بپردازند

پژوهشگران در بریتانیا می‌گویند سیاست‌های مالی صندوق بین‌المللی پول، باعث شده است تا کشورهای آفریقایی نتوانند با شیوع ویروس ابولا مقابله کند.

پژوهشگران بخش جامعه شناسی در دانشگاه کمبریج و آکسفورد به این نتیجه رسیده اند که برنامه‌های ریاضتی اقتصادی این سازمان در جهت کاهش هزینه دولت‌های آفریقایی، نظام بهداشتی و پزشکی این کشورها را با کمبودهای جدی مواجه کرده است.

آنها به این نتیجه رسیده اند که برنامه های صندوق بین‌المللی پول موجب کمبود بودجه و خدمه پژشکی در گینه بیسائو، لیبریه و سیرا‌لئون، سه کشور اصلی درگیر با این بیماری شده است.

صندوق بین المللی پول این اتهامات را رد می‌کند.

آلکساندر کنتیکلنیس از دانشگاه کمبریج که این گروه تحقیقات را رهبری می‌کند، می گوید که علت اصلی شیوع سریع ویروس ابولا، ضعف در نظام پزشکی و درمانی در این منطقه است و نادیده گرفتن دلایل اصلی این ضعف تاسف‌آور است.

طبق گزارش این پژوهشگران، اصلاحات اقتصادی اعمال شده از سوی این سازمان توانایی نظام بهداشتی و درمانی در مقابله با ویروس را با چالش های بزرگی روبرو کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption مراکز درمانی با کمبود خدمه پزشکی و امکانات درمانی مواجه اند

بر اساس این گزارش سیاست هایی که دولت‌ها را ملزم به کاهش هزینه کرد "بسیار سختگیرانه بود".

آقای کنتیکلنیس به بی‌بی‌سی گفت که کاهش سقف حقوق باعث شد که مراکز پزشکی نتوانند خدمه پزشکی مجرب استخدام کنند و یا دستمزد کارکنان را به موقع بپردازند.

همچنین تاکید صندوق بین المللی پول بر تمرکز زدایی از مراکز پزشکی، روند هماهنگی و بسیج نیروهای پزشکی برای مقابله مناسب با یک چنین وضعیت اضطراری را با مشکلات وسیعی روبرو کرد.

صندوق بین‌المللی پول در واکنش با انتشار بیانیه ای گفته است که بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ هزینه بهداشت و درمان در کشورهای گینه، لیبریه و سیرا لئون افزایش داشته است.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از سخنگوی این سازمان نوشته است: " این مسئله که سیاست های صندوق بین‌المللی پول موجب شیوع سریعتر ابولا شده است کاملا دروغ است."

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت در غرب آفریقا (بویژه در سه کشور سیرالئون، لیبریا و گینه بیسائو) تاکنون ۷۳۷۳ نفر جان خود را در اثر ابتلا به ویروس مهلک ابولا از دست داده‌اند.

این سه کشور فقیر آفریقایی به شدت وابسته به اهدای پول از سوی آژانس‌های کمک رسانی هستند.