ویکی‌لیکس: جاسوس‌های سیا با مدارک جعلی در اروپا سفر می‌کنند

حق نشر عکس Getty
Image caption سازمان سیا به جاسوس‌هایش یاد می‌دهد چطور در سفر از مدارک جعلی استفاده کنند

ویکی‌لیکس اسناد تازه‌ای را از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، منتشر کرده که نشان می‌دهد این سازمان، جاسوس‌هایش را راهنمایی می‌کند که موقع عبور از مرزهای بین‌المللی از مدارک جعلی استفاده کنند.

وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس، روز یکشنبه ۲۲ دسامبر (اول دی) دو سند را منتشر کرده که مهر محرمانه دارند و مربوط به سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ هستند. بر روی این اسناد نوشته شده "نه برای خارجی‌ها" و معنایش این است که آنها نباید در اختیار ماموران اطلاعاتی سایر کشورها قرار بگیرند.

این اسناد، خلاصه‌ای از راهکارهایی هستند که برای ماموران اطلاعاتی سیا نوشته شده و به آنها یاد می‌دهند چطور از گیت‌های بازرسی‌ در مرزهای بین‌المللی و اروپایی عبور کنند تا مورد بازرسی مجدد قرار نگیرند.

بعضی از این نکات خیلی واضحند. مثلا به ماموران گفته شده بلیت خود را یک روز قبل از سفر، به صورت یک‌سره و نقدی نخرند. در یک نمونه دیگر به ماموران گفته شده وقتی با پاسپورت دیپلماتیک سفر می‌کنند، سر و وضع مناسبی داشته باشند.

یکی از این مدارک، برای مثال ماجرای یکی از ماموران سیا را در یکی از فرودگاه‌های اروپایی شرح می‌دهد که برای بازرسی مجدد فراخوانده می‌شود و او با یک داستان ساختگی، خود را نجات می‌دهد.

"یک روز صبح زود یکی از ماموران اطلاعاتی سازمان را در یکی از فرودگاه‌های اروپایی برای بازرسی مجدد کنار کشیدند. به این مامور گفته نشد چرا باید دوباره بازرسی شود اما سر و وضع زیادی غیررسمیش با پاسپورت دیپلماتیک او نمی خواند. ماموران امنیتی فرودگاه، کیف این مامور سیا را بازرسی کردند و آزمایش آثار مواد منفجره بر روی کیف مثبت بود. با وجود سوال و جواب‌های زیاد، این مامور موفق شد داستان ساختگی‌ خود را به ماموران امنیتی فرودگاه بقبولاند و آنها را قانع کند که در ایالات متحده در کار مبارزه با تروریسم است و سرانجام اجازه پیدا کرد به سفرش ادامه بدهد."

سیا، برای مامورانش نوشته است برای اینکه هنگام عبور از مرزها کارشان به بازرسی مجدد نکشد، خیلی مهم است داستانی که می‌سازند محکم و باور کردنی باشد و آن را خوب تمرین کرده باشند.

ویکی لیکس در بیانیه‌ خود، با اشاره به ماجرای ماموری که مورد بازرسی مجدد قرار گرفته بود می پرسد: "یک مامور سیا با آثار مواد منفجره در یک فرودگاه اتحادیه اروپا چه می‌کرده و چرا اجازه پیدا کرده به سفرش ادامه بدهد؟"

یکی از اسناد سیا، که عنوان آن "بررسی اجمالی منطقه شینگن" است، نشان می‌دهد این سازمان، نگران کشورهایی اروپایی است که برای کنترل هویت مسافران، ویژگی‌های بیومتریک (زیست‌سنجی) آنها را بررسی می‌کنند و این موضوع را یک "تهدید هویتی" ارزیابی کرده است. منطقه شینگن، شامل ۲۲ کشور اروپایی است که برای سفر در میان آنها نیازی به ارائه پاسپورت نیست.

به عبارت دیگر اقدام اتحادیه اروپا برای کنترل هویت افراد از طریق ثبت ویژگی‌هایشان، کار را برای ماموران سازمان سیا که مدارک جعلی دارند سخت کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption بنیان‌گذار ویکی لیکس می‌گوید سازمان سیا به جاسوسی‌اش در اروپا ادامه میدهد

ژولیان آسانژ بنیان‌گذار ویکی لیکس می‌گوید این اسناد نشان می‌دهند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، قصد دارد به جاسوسی‌ در اتحادیه اروپا ادامه بدهد.

او در بیانیه‌ خود می‌گوید سیا، در دوره ریاست جمهوری جورج بوش به آدم ربایی در کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، سوئد دست زده و راهنمای افشا شده، نشان می‌دهد در دوره اوباما هم این سازمان، به عملیات خود در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد.

ویکی‌لیکس از سال ۲۰۰۶ تاکنون هزاران سند محرمانه از سازمان‌های امنیتی جهان منتشر کرده که می‌گوید آنها را از طریق منابع ناشناس‌ به دست آورده است.

اسناد طبقه‌بندی شده‌ سیا و پنتاگون درباره جنگ در افغانستان و عراق و اسنادی از وزارت امور خارجه آمریکا، از مهم‌ترین اسنادی هستند که این سازمان تاکنون منتشر کرده است.

مطالب مرتبط