پنج بمب در پایتخت یمن منفجر شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption انفجارهای روز سه شنبه در محله عمدتا شیعه نشین صنعا روی داد

انفجار پنج بمب پایتخت یمن را لرزاند.

روز سه شنبه، ۲ دی (۲۳ دسامبر)، پلیس صنعا، پایتخت یمن، اعلام کرد که در یکی از محله‌های قدیم شهر که ساکنان آن را عمدتا شیعیان و طرفداران شورشیان حوثی تشکیل می‌دهند پنج انفجار روی داده است.

براس این گزارش، این انفجارها کشته و زخمی هم داشته اما هنوز آمار دقیقی از تلفات این واقعه منتشر نشده است. گفته می‌شود که هدف این انفجارها حوثی‌ها و طرفداران آنها بوده‌اند.

خبرگزاری دولتی یمن گزارش کرده که یکی از بمب‌ها در نزدیکی خانه اسماعیل الوزیر، استاد دانشگاه صنعا و از طرفداران سرشناس حوثی‌ها منفجر شد و به نظر می‌رسد که هدف از این بمب‌ گذاری، ترور او بوده است. به این استاد دانشگاه آسیبی نرسید.

در ماه آوریل سال جاری، افراد مسلح خودرو اسماعیل الوزیر را به گلوله بستند که در نتیجه آن، دو تن از محافظان او کشته شدند. هیچ شخص یا گروهی مسئولیت حمله ماه آوریل و بمب گذاری‌های روز سه شنبه را بر عهده نگرفته است.

در ماه سپتامبر سال جاری، شبه نظامیان حوثی به صنعا حمله کردند و بخش‌هایی از شهر را در اختیار خود گرفتند. از آن زمان بین آنان و شبه‌نظامیان وابسته به شبکه القاعده و قبایل سنی طرفدار آن درگیری‌های خونینی روی داده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شبه نظامیان حوثی بر بخش‌هایی از صنعا مسلط هستند

حوثی‌ها پس از ورود به صنعا، دولت یمن را وادار به کناره گیری از قدرت کردند.

انفجارهای روز سه شنبه در ساعات اولیه روز و زمانی روی داد که خیابان‌ها خلوت بود و به همین دلیل، تلفات سنگینی برجای نگذاشت. یکی از ساکنان محل گفته است که یک مرد موتور سوار را دید که بسته‌ای را در کنار خانه او گذاشت که کوتاه مدتی پس از آن، منفجر شد.

یکی دیگر از بمب‌ها زمانی منفجر شد که یکی از اعضای "کمیته مردمی" در صدد خنثی کردن آن بود. کمیته‌های مردمی تشکیلات انتظامی هستند که حوثی‌ها به جای نیروی پلیس تشکیل داده‌اند. انفجارهای روز سه شنبه به تعدادی خانه و خودرو آسیب رسانده است.

از زمان کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن در اوایل سال ۲۰۱۲، این کشور دستخوش ناآرامی بوده که با تصرف صنعا توسط حوثی‌ها شدت گرفته است.

حوثی ها که خود را گروه "انصار الله" و "شباب المومن" هم می‌خوانند یک گروه شورشی زیدی مذهب است که بیش از بیست سال پیش تشکیل شد و هدف خود را مقابله با تبعیض علیه پیروان فرقه زیدیه اعلام کرده است. از زیدیه به عنوان یکی از فرقه‌های شیعه نام می‌برند و بخش قابل توجهی از مردم یمن پیرو این آئین هستند.

مقامات یمنی جمهوری اسلامی را به حمایت مالی و نظامی از شورشیان حوثی متهم کرده‌اند.

مطالب مرتبط