در حملات هوایی ائتلاف در سوریه 'بیش از هزار عضو داعش کشته شده‌اند'

حق نشر عکس AP
Image caption مواضع داعش در شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه از جمله اهداف حملات هوایی ائتلاف است

یک گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه برآورد کرده است که در سه ماه گذشته بیش از هزار نفر از شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه در حملات هوایی کشورها ائتلاف به رهبری آمریکا و با مشارکت برخی کشورهای عربی کشته شده‌اند.

به گفته گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، از ۲۳ سپتامبر (اول مهر) تا کنون دست کم ۱۱۷۱ نفر در حملات بین‌المللی کشته شده‌اند که از این تعداد ۱۱۱۹ نفر از اعضای داعش و جبهه نصرت بوده‌اند.

این گروه که با تکیه بر شبکه‌ای از فعالان و امدادگران در داخل سوریه اطلاعات خود را جمع‌آوری می‌کند، می‌گوید ۱۰۴۶ نفر از تلفات حملات آمریکا و متحدانش اعضای داعش بوده‌اند که بیشترشان از خارج از سوریه به این گروه ملحق شده بودند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، بیش از ۵۰ غیر نظامی هم در این حملات هوایی که در شرق و شمال سوریه انجام شده، جان خود را زا دست داده‌اند.

حملات هوایی ارتش سوریه

در جبهه‌های دیگر در جنگ داخلی سوریه جنگنده‌های ارتش سوریه هم به حملات هوایی خود در مناطق تحت کنترل شورشیان ادامه می‌دهد.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که امروز سه‌شنبه ۲۳ دسامبر در حملات هوایی حکومتی در نقاط مختلف سوریه ۲۹ غیرنظامی کشته شده‌اند که ۹ کودک در میان آنها بوده است.

بنا بر گزارش‌ها، هزاران غیر نظامی در حملات هوایی ارتش سوریه که از تابستان سال ۲۰۱۲ آغاز شد، کشته شده‌اند.

اعتراض‌های سوریه که اواخر زمستان چهار سال پیش به صورت مسالمت آمیز شروع شد به تدریج به ناآرامی و درگیری و در نهایت جنگ داخلی تبدیل شد.

تا کنون بیش از دویست هزار نفر در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط