حمله معترضان انتخاباتی به مقر گارد ملی تونس

حق نشر عکس AFP
Image caption عکس آرشیوی است

در جنوب تونس و تنها دو روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور، معترضان به مقر فرماندهی گارد ملی حمله کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که معترضان در شهر سوق الاحد ساختمان مرکزی گارد ملی در این شهر را به آتش کشیده‌اند. آنها همچنین دفاتر حزب ندای تونس را اشغال کرده‌اند.

باجی قائد سبسی که در انتخابات پیروز شده است، از سوی این حزب نامزد شده بود. او اعلام کرده که تا چند روز دیگر از عضویت این حزب استعفا می‌دهد.

تلویزیون دولتی تونس اعلام کرده که واحدهای ارتش به شهر سوق الاحد فرستاده شده تا شهر را کنترل کند.

معترضان پیروزی آقای سبسی را بازگشت به دوران زین‌العابدین بن علی، دیکتاتور این کشور می‌دانند که با انقلاب تونس در سال ۲۰۱۱ سرنگون شد.

باجی قائد سبسی از سیاستمداران قدیمی تونس است که مدتی وزیر امور خارجه و مدتی هم رئیس مجلس سفلی پارلمان بود.

چهار سال پیش و در دسامبر ۲۰۱۱ محمد بوعزیزی، جوان دستفروش، خود را در اعتراض به توقیف وسایلش توسط ماموران شهرداری به آتش کشید. اقدام محمد بوعزیزی به سرعت جرقه اعتراضاتی سراسری را در تونس زد.

در پی این اعتراضات ظرف چند هفته زین‌العابدین بن علی ناگزیر به عربستان سعودی گریخت و نظام حکومتی جدیدی در تونس تاسیس شد.

اعتراضات تونس الهامبخش اعتراضات در دیگر کشورهای عربی بود و به دنبال آن در دیگر کشورهای عربی نظیر مصر، سوریه و بحرین اعتراضاتی گسترده به راه افتاد که به "بهار عربی" مشهور شد.

با گذشت چهار سال از بهار عربی، اغلب انقلابی‌های اولیه که در این اعتراضات در کشورهای مختلف نقش اصلی داشتند از رسیدن به خواسته‌هایشان بازمانده‌اند.

مطالب مرتبط