بازداشت دو نفر توسط پلیس ضدتروریستی در سیدنی

مایکل فلان حق نشر عکس AP
Image caption مایکل فلان گفت که مرد دستگیر شده اسنادی داشت که در آن اهداف بالقوه دولتی برای حمله ذکر شده بود

پلیس ضدتروریستی در شهر سیدنی استرالیا دو مرد را دستگیر کرده و یکی از آنها را به داشتن اسنادی با هدف تسهیل یک حمله تروریستی متهم کرده است.

به گفته مقام ها این دستگیری ها به یک رشته یورش های ضدتروریستی در ماه سپتامبر مرتبط است و پس از آن انجام می شود که نخست وزیر استرالیا گفت از زمان گروگان گیری در کافه لینت سیدنی در هفته پیش "مکالمات تروریستی" در این کشور بالا گرفته است.

مایکل فلان نائب کمیسر پلیس فدرال گفت که مرد دستگیر شده اسنادی داشت که در آن اهداف بالقوه دولتی برای حمله ذکر شده بود.

او گفت:‌ "من مطمئنم که ما طرحی که آنها برنامه ریزی می کردند را مختل کرده ایم."

اما او افزود:‌ "هیچ نشانه ای نیست که هدفی مشخص [برای حمله] یا یک چارچوب زمانی در ارتباط با این فعالیت خاص وجود داشته."

پس از یورش های ماه سپتامبر، پلیس گفت که توطئه ای را برای "ارتکاب اعمال خشن" در استرالیا خنثی کرده است، از جمله نقشه ای برای سربریدن یک نفر از میان مردم عادی.

آقای فلان گفت که عقاید گروه هدف گرفته شده در این یورش ها به گروه دولت اسلامی (داعش) مربوط بود و اعضای این گروه به کمک به سفر کسانی که قصد پیوستن به داعش را داشتند متهم شدند.

در گروگان گیری هفته پیش در استرالیا هارون مونس که ایرانی بود ۱۷ نفر را در کافه لینت در مرکز شهر سیدنی حبس کرد. آن ماجرای ۱۶ ساعته با مرگ دو گروگان و هارون مونس به پایان رسید.

تونی ابوت نخست وزیر استرالیا بعد از یک نشست کمیته امنیت ملی در روز سه شنبه گفت که "پچ پچ ها در میان کسانی که معمولا با تروریست ها همفکری نشان می دهد افزایش یافته."

او گفت: "ما نمی دانیم که یک حمله چه زمانی و چگونه انجام خواهد شد، اما می دانیم که کسانی هستند که نیت و توانایی انجام حملات بیشتر را دارند."

مطالب مرتبط