مراسم دعای کریسمس در بیت لحم در کرانه باختری برگزار شد

حق نشر عکس AFP

زائرانی از کشورهای مختلف جهان در مراسم دعای نیمه شب در کلیسای مهد شهر بیت لحم در کرانه باختری شرکت کردند.

مسیحیان جهان معتقدند که حضرت مسیح در این نقطه به دنیا آمده است.

پیش‌تر، هزاران زائر در میدانی در این شهر کرانه باختری اشغالی و در اطراف یک درخت کریسمس غول‌پیکر که با رنگ های پرچم فلسطینی‌ها تزیین شده بود، جمع شدند.

فواد طوال، سراسقف کلیسای لاتینی در بیت‌لحم از یهودیان، مسلمانان و مسیحیان خواست "با هم و با برابری و مساوات زندگی کنند."

وی که بلندپایه ترین مقام کلیسای کاتولیک در منطقه است، با اشاره به خشونت های غزه و بیت المقدس گفت امیدوار است که سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ سال بهتری باشد.

وی گفت: امیدوارم سال آینده هیچگونه دیوار جدایی نباشد و به جای آن پل های صلح داشته باشیم، عدالت باعث برقراری صلح شود و مشکلات به زودی حل شود."

به نظر می‌رسد اشاره این مقام روحانی به حصاری که اسرائیل در داخل و اطراف کرانه باختری ساخته و بیت لحم را از بیت المقدس جدا کرده و نیز به پیش نویس قطعنامه‌ای باشد که فلسطینی‌ها به شورای امنیت سازمان ملل داده‌اند و در آن یک ضرب‌الاجل ۱۲ ماهه برای صلح با اسرائیل تعیین شده.

به گفته خبرنگاران، در پایان سالی پر مشقت که بسیاری از مسیحیان منطقه خاورمیانه تحت آزار و اذیت بوده‌اند و تلاش ها برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها به جایی نرسیده، کریسمس برای آنها فرصتی برای شادی است.

در همین حال در شب کریسمس، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان تلفنی با پناهندگان عراقی در اردوگاهی در نزدیکی اربیل صحبت کرد.

پاپ از این پناهندگان که در پی حملات گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، مجبور به ترک خانه هایشان شده اند، خواست "استقامت به خرج دهند" و گفت که دلش با آنهاست.

وی همچنین در مراسم عشای ربانی نیمه شب در واتیکان از مسیحیان خواست نسبت به خانواده و دوستان یکدلی بیشتری داشته باشند.