پاپ: در کریسمس امسال اشک‌های بسیاری روان است

حق نشر عکس Getty

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک‌، در میان ده‌ها هزار نفری که به مناسب زادروز عیسی مسیح در میدان سنت پیتر واتیکان جمع شده بودند گفت در کریسمس امسال اشکهای بسیاری روان است.

او در پیام سالانه خود به مناسبت عید کریسمس نحوه رفتار با مسیحیان در عراق و سوریه را محکوم کرد و خواهان پایان آزار و اذیت مسیحیان در جهان شد.

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین آزارو و اذیت بی‌رحمانه سایر اقلیت‌های قومی و مذهبی در نقاط دیگر جهان را به‌شدت محکوم کرد.

سال ۲۰۱۴ برای پیروان مسیحیت، به خصوص در خاورمیانه، سالی دشوار بوده است.

پیشروی‌ گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه، نه تنها شرایط زندگی مسیحیان منطقه را دشوار کرده، بلکه بسیاری از آنان یا جانشان را از دست داده‌ یا آواره شده‌اند.

شب گذشته، پاپ تلفنی با پناهندگان عراقی در اردوگاهی در نزدیکی اربیل صحبت کرد.

پاپ از این پناهندگان که در پی حملات داعش، مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند، خواست "استقامت به خرج دهند" و گفت که قلب او با آنهاست.

پاپ فرانسیس در سخنان روز پنجشنبه خود حملات ستیزه جویان طالبان در پاکستان را محکوم کرد.

در حمله ستیزه جویان به مدرسه‌ای در پیشاور پاکستان، در ۱۶ دسامبر بیش از ۱۴۰ نفر که بیشتر آنها دانش آموز بودند کشته شدند.

حق نشر عکس AP

رهبر کاتولیک‌های جهان در عین حال خواهان تسریع در مذاکرات بین فلسطینان و اسراییل شد.

همزمان در بیت لحم، مکانی که به اعتقاد مسیحیان، عیسی مسیح در آنجا متولد شده، مراسمی با حضور رهبران تشکیلات خودگردان فلسطینی برگزار شده است.

در همین رابطه فواد طوال، سراسقف کلیسای لاتینی در بیت‌لحم از یهودیان، مسلمانان و مسیحیان خواست "در کنار هم و با برابری و مساوات زندگی کنند."

وی که بلندپایه ترین مقام کلیسای کاتولیک در منطقه است، با اشاره به خشونت‌های غزه و بیت المقدس گفت امیدوار است که سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ سال بهتری باشد.

آقای طوال گفت: "امیدوارم سال آینده هیچگونه دیوار جدایی نباشد و به جای آن پل‌های صلح داشته باشیم، عدالت باعث برقراری صلح شود و مشکلات به زودی حل شود."

کریسمس در چین کمونیست هم جشن گرفته شد هرچند در بعضی مناطق مسئولان دولتی، چندان تمایلی به برگزاری این مراسم ندارند.

کوبایی‌های مسیحی هم که در این آخرین روزهای سال ۲۰۱۴، خصومت کشورشان با آمریکا، کمرنگ‌تر شده به استقبال کریسمس رفتند.

همه کشورها و همه فرقه‌های مسیحی کریسمس را در روز ٢٥ دسامبر جشن نمی‌گیرند. بعضی فرقه‌های مسیحی ششم ژانویه را روز تولد مسیح می‌دانند و بعضی دیگر هفتم و عده‌ای هم نوزدهم ژانویه را جشن می‌گیرند.

مطالب مرتبط