ملکه بریتانیا در پیام کریسمس خود بر سازش بین مردم تاکید کرد

ملکه الیزابت دوم، در پیام سالانه خود به مناسبت کریسمس، بر اهمیت سازش و مصالحه در بین مردم تاکید کرد.

ملکه بریتانیا همچنین در سخنان خود از سربازان بریتانیایی و آلمانی که در کریسمس سال ۱۹۱۴ (جنگ جهانی اول) سلاح‌های خود را بر زمین گذاشتند، یاد کرد.

او گفت این آتش‌بس نشان می‌دهد که حتی در بدترین مکانها و شرایط، هنوز امید وجود دارد.

ملکه الیزابت همچنین با اشاره به از خود‌گذشتگی امدادگران و داوطلبانی که برای کمک به قربانیان درگیریها و جنگها و همچنین بیماری ابولا، فعالیت کرده‌اند از آنان قدردانی کرد

ملکه بریتانیا تاکید کرد که عیسی مسیح به وی درس احترام متقابل به ارزشهای همه مردم آموخته است، چه آنها که دارای اعتقادی هستند و یا حتی آنهایی که اعتقادات خاصی نداند، .

او همچنین به همه پرسی استقلال اسکاتلند که روز پنجشنبه، ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) برگزار شد اشاره کرد. رای دهندگان در این همه پرسی به استقلال اسکاتلند رای ندادند.

او گفت که این نتیجه این همه پرسی برای بسیاری مایه آرامش و برای بسیاری دیگر غم‌انگیز بوده است و افزود که پرکردن این اختلاف این دو گروه از مردم، زمان خواهد برد.

ملکه بریتانیا به تحولات سیاسی در ایرلند شمالی هم پرداخت و گفت مردم ایرلند شمالی تازه سفر بسوی حل اختلافات را آغاز کرده‌اند؛ و در این چهارچوب یادآور دیدارش از زندان بلفاست شد که در ماه ژوئن (۲۰۱۴) به مرکزی توریستی برای دیدار مردم تبدیل شد.

به گفته نیکلاس ویچل، خبرنگار امور سلطنتی در بی‌بی‌سی، انتخاب محور صلح و سازش در پیام کریسمس امسال ملکه الیزابت با توجه به مراسم یادبود درگیریهای جنگ جهانی اول، تعجب برانگیز نبود. اما به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی آنچه که کمی شاید جای تعجب داشت تعمیم این محور به اتفاقات روز مانند تحولات سیاسی در ایرلند شمالی و اسکاتلند بوده است.

خانواده سلطنتی بریتانیا همچنین مانند سالهای گذشته در مراسم روز کریسمس در کلیسا شرکت کردند.

مطالب مرتبط