پلیس ترکیه یک نوجوان را به اتهام توهین به اردوغان بازداشت کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption ترکیه در آخرین رده‌بندی آزادی مطبوعات که از سوی خبرنگاران بدون مرز منتشر می‌شود، بین ۱۸۰ کشور ۱۵۴ ام شد

پلیس ترکیه نوجوانی شانزده ساله را به اتهام اهانت به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری، بازداشت کرده است.

بنابر گزارش رسانه‌های محلی، این نوجوان دبیرستانی در حین سخنرانی برای جمعی از معترضان، آقای اردوغان و حزبش (عدالت و توسعه) را به فساد متهم کرده است.

در پی این بازادشت، احمد داوداغلو، نخست وزیر ترکیه هم ضمن دفاع از عملکرد پلیس گفته "مقام ریاست جمهوری باید مورد محترم شمرده شود".

توهین به رئیس جمهوری در ترکیه جرم محسوب می شود و این نوجوان در صورت اثبات جرم، ممکن است به تحمل چهار سال زندان محکوم شود.

ده روز پیش هم پلیس ترکیه در عملیاتی شبانه حداقل ۲۴ نفر از مخالفان دولت رجب طیب اردوغان را بازداشت کرد که با واکنش های بین المللی همراه بود.

در این عملیات، پلیس به مقر روزنامه زمان، یکی از پرتیراژترین روزنامه‌های ترکیه و شبکه تلویزیونی سامانیولو حمله کرد که با واکنش کارکنان و بعضی از هواداران این رسانه‌ها مواجه شد.

ترکیه در آخرین رده‌بندی آزادی مطبوعات که از سوی خبرنگاران بدون مرز منتشر می‌شود، بین ۱۸۰ کشور ۱۵۴ ام شد. بسیاری وضع آزادی بیان را در این کشور نگران‌کننده می‌دانند. وضعی که با تکیه دولت بر حامیان وفادارش به مرور سخت‌تر می‌شود.

اما دولت آقای اردوغان هر گونه انتقاد گروه‌های حقوق بشری، رسانه‌های بین‌المللی یا دولت‌های غربی را حمله بی‌پایه‌واساس به این کشور می‌داند، توطئه‌ای برای بی‌اعتبار کردن کشوری که نمی‌خواهد دنباله‌رو غربی‌ها باشد.

ترکیه که خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا است به خاطر حملات صورت گرفته علیه رسانه‌ها مورد انتقاد کشورهای غربی است.

مطالب مرتبط