پلیس باکو روزنامه‌نگاران رادیو اروپای آزاد را 'از خانه‌هایشان به دادستانی برد'

حق نشر عکس AP

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی می‌گوید که مأموران پلیس آذربایجان با مراجعه به منازل تعدادی از کارمندان این رادیو در باکو، آنها را برای سوال و جواب به دفتر دادستانی این شهر برده‌اند.

رادیوی اروپای آزاد در بیانیه‌ای این اقدام را "حتی با استانداردهای آذربایجان، بی‌سابقه" خوانده و گفته است که مأموران از دست کم چهار نفر از گزارشگران این رادیو خواسته‌اند تا همراهشان به دادستانی بروند.

بنا بر این گزارش از هشت روزنامه‌نگار دیگر هم خواسته شده فردا دوشنبه ۲۹ دسامبر خود را به دفتر دادستانی معرفی کنند.

نناد پئیچ، رئیس رادیو اروپای آزاد با محکوم کردن این اقدام گفت: "مقام‌های دولت آذربایجان به دنبال ایجاد رعب و وحشت برای کارمندان رادیو و خانواده‌هایشان هستند."

روز جمعه ۲۶ دسامبر ماموران دادستانی با هجوم به دفتر رادیو اروپای آزاد این دفتر را پلمب و فعالیت آن را متوقف کرده بودند.

هنوز دلیل مشخصی برای این اقدامات اعلام نشده، اما بعد از تعطیلی دفتر، مأموران گفته بودند که این حکم مربوط به "تحقیق از سرویس آذربایجانی رادیو اروپای آزاد به عنوان سازمانی است که بودجه‌اش را از خارج دریافت می‌کند".

بودجه رادیو اروپای آزاد توسط وزارت امو خارجه آمریکا تامین می‌شود.

واشنگتن از تعطیلی دفتر این رادیو در باکو و شیوه رفتار دولت آذربایجان با رسانه‌های غیردولتی به شدت ابراز نگرانی کرده است.

در ماه‌های اخیر دادستانی آذربایجان فعالیت دفتر چند نهاد یا سازمان را متوقف کرده است که بودجه آنها توسط دولت‌های خارجی تامین می‌شد.

سازمان "روزنامه‌نگاران بدون مرز" در بیانیه‌ای سرویس آذری رادیو آزادی را "تازه‌ترین قربانی برنامه دولت برای از میان بردن تکثر رسانه‌ای" در این کشور خواند.

مطالب مرتبط