آیا جیمز باند بعدی سیاه پوست است؟

حق نشر عکس 1
Image caption ادریس البا پیشتر گفته بود مایل است در نقش جیمز باند ظاهر شود

از ماه قبل که اسناد و ایمیل‌های شرکت فیلمسازی سونی پیکچرز در حمله سایبری هکرها افشا شد سینمادوستان در حال صحبت کردن درباره احتمال بازی کردن ادریس البا در نقش جیمز باند آینده هستند.

این بازیگر سیاه پوست ۴۲ ساله بریتانیایی شایعات مربوط به خود را رد نکرده است.

آقای البا با انتشار عکسی از خود در حساب توییترش نوشته است: "مگر قرار نیست مامور ۰۰۷ مردی خوش‌تیپ باشد؟ خوشحالم که درباره من چنین فکری کردید. سال نو مبارک."

جیمز باند فعلی سینما، دنیل کریگ، قرار است تنها در یک فیلم دیگر از این مجموعه به ایفای نقش بپردازد.

ایمی پاسکال، رئیس شرکت فیلمسازی سونی پیکچرز، در ایمیلی که در ماجرای حمله سایبری به این کمپانی افشا شد، نوشته بود: "خوب است که ادریس، جیمز باند بعدی باشد."

حق نشر عکس Pathe Production
Image caption ادریس البا در نقش نلسون ماندلا رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی ظاهر شده است

ایمیل خانم پاسکال خطاب به الیزابت کانتیلون معاون پیشین شرکت فیلمسازی کلمبیا پیکچرز بوده که توزیع جهانی فیلم‌های جیمز باند را بر عهده دارد.

هنوز شرکت سونی پیکچرز تایید نکرده که ادریس البا قرار است در نقش مامور ۰۰۷ بعدی ظاهر شود.

اوایل این هفته در آمریکا، راش لیمبو که مجری راستگرای یک برنامه رادیویی سراسری است با انتقاد از این شایعات، گفت همانطور که یان فلمینگ نویسنده اصلی داستان جیمز باند نوشته این شخصیت "مردی سفید پوست از اسکاتلند" است و نباید یک بازیگر سیاه پوست این نقش را بازی کند.

آقای لیمبو تایید کرد که این نظرش می تواند نژادپرستانه تلقی شود.

البا که پیشتر در فیلم "ماندلا: راه بلند تا آزادی" در نقش نلسون ماندلا رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی ظاهر شده است، قبلا گفته بود که تمایل دارد در نقش جیمز باند بازی کند.

فیلم تازه جیمز باند با نام " اسپکتر" در حال حاضر با بازی دنیل کریگ در مرحله فیلمبرداری است و نمایش آن برای نوامبر ۲۰۱۵ برنامه ریزی شده است.

اسپکتر (Spectre) که در زبان انگلیسی خلاصه شده عنوان "مدیریت ویژه ضدجاسوسی، تروریسم، انتقام و اخاذی" (Special Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion) است، نام یک سندیکای جنایی بین المللی است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فیلم تازه جیمز باند با نام "اسپکتر" در حال حاضر با بازی دنیل کریگ و مونیکا بلوچی در مرحله فیلمبرداری است

این چهارمین بار است که آقای کریگ در نقش جیمز باند ظاهر می شود.

جیمز باند، شخصیت داستانی مجموعه فیلم هایی به همین نام، یک مأمور سازمان امنیت بریتانیا با نام سازمانی "مامور ۰۰۷" است که در ماجراهایی حادثه ای و جاسوسی به مقابله با توطئه‌ها می‌پردازد.

در پنج دهه گذشته، ۲۵ فیلم بر اساس این شخصیت خیالی ساخته شده و هفت بازیگر از جمله راجر مور، شان کانری، پیرس برازنان و دنیل کریگ در نقش جیمز باند به ایفای نقش پرداخته اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption مدل تازه استون مارتین که قرار است در فیلم "اسپکتر" خودروی جیمز باند باشد