برپایی انتخابات پیش از موعد در یونان

حق نشر عکس EPA

پس از آنکه پارلمان یونان برای سومین بار و در آخرین رای‌گیری در مورد انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور، نامزد مورد حمایت دولت ائتلافی را تایید نکرد، آنتونیوس ساماراس، نخست وزیر اعلام کرد که انتخابات زودرس سراسری برگزار خواهد شد.

آقای ساماراس روز شنبه از نمایندگان پارلمان خواسته بود که به منظور پیشگیری از انتخابات زودهنگام، رئیس جمهور جدید را زودتر انتخاب کنند.

برگزاری انتخابات زودرس ممکن است اجرای برنامه نجات بین المللی را مختل کند که دولت یونان برای ادامه فعالیت به آن نیاز دارد.

در صورت برگزاری پیش از موعد انتخابات، احتمال پایان کار دولت ائتلافی آقای ساماراس نیز وجود دارد.

استاوروس دیماس، نامزد مورد حمایت دولت ائتلافی یونان برای پست ریاست جمهوری در دور دوم رای گیری که هفته گذشته برگزار شد، با کسب ۱۶۸ رای، نتوانست نظر موافق دو سوم پارلمان، یعنی ۲۰۰ نماینده از ۳۰۰ عضو را کسب کند.

مطابق قانون اساسی یونان چنانچه پارلمان این کشور نتواند تا تاریخ ۲۹ دسامبر رئیس جمهور جدیدی انتخاب کند، باید انتخابات زودتر از موعد برگزار شود.

حق نشر عکس 1
Image caption بر اساس نظر سنجی ها شانس حزب سیریزا و آلکسیس سیپراس، رهبر آن برای پیروزی در انتخابات پیش از موعد زیاد است

بر اساس نظر سنجی ها شانس حزب سیریزا، ائتلاف چپگراهای رادیکال یونان، برای پیروزی در انتخابات پیش از موعد زیاد است.

آلکسیس سیپراس، رهبر سیریزا خود را متعهد کرده که یونان را در حوزه یورو نگه دارد و به وام دهندگان اطمینان داده که در ارتباط با مسئله بدهی های یونان، یک جانبه تصمیم نخواهد گرفت.

اما این مسئله یونان را در مقابل اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول قرار خواهد داد که به منظور رفع بحران مالی یونان و به شرط کاهش شدید هزینه های دولتی، میلیاردها یورو به این کشور قرض داده اند.

پس از شش سال رکود اقتصادی در یونان، اکنون علائم مختصری از بهبود اوضاع به چشم می خورد، اما مردم یونان همچنان از مالیات سنگین، کاهش حقوق و مزایا و بیکاری بی سابقه که نرخ آن در حال حاضر ۲۵% است رنج می برند.