اوباما: اختلاف‌های نژادی در آمریکا بهبود یافته است

حق نشر عکس Reuters
Image caption پس از مرگ یک سیاه پوست به دست پلیس نیویورک هزاران تن در اعتراض به رفتار پلیس راهپیمایی کردند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید مسایل مربوط به اختلافات نژادی در این کشور، از زمانی که او این مقام را به عهده گرفته، بهبود یافته است.

اظهارات آقای اوباما در گفتگویی مفصل با رادیو سراسری ان.پی.آر بیان شد و او مطرح شدن این موضوع در سال اخیر را مثبت ارزیابی کرده است.

هزاران تن از شهروندان آمریکا در یک سال اخیر با برگزاری راهپیمایی به مرگ چند سیاهپوست به دست پلیس این کشور اعتراض کرده اند.

روز یکشنبه رئیس پلیس شهر نیویورک گفت با توجه به موقعیت پیش آمده، نیروهایش احساس می کنند زیر فشار "دولت مرکزی" قرار گرفته اند.

اریک گارنر و مایکل براون دو سیاهپوست غیرمسلحی بودند که در ماه‌های اخیر و در دو واقعه جداگانه به ضرب گلوله پلیس کشته شدند.

پلیس‌های ضارب در این دو واقعه با حکم هیات منصفه محاکمه نشدند و این اقدام موجی از اعتراض در نقاط مختلف آمریکا به وجود آورد.

به گفته آقای اوباما، هر دو مورد "توجه فراوانی" به خود جلب کردند اما "بی اعتمادی میان پلیس و رنگین پوستان موضوع تازه ای نیست."

رئیس جمهوری آمریکا به رادیو ان.پی.آر گفته است: "از دیدگاه سیاهپوست ها یا لاتین تبارهای ساکن مناطق فقیر که همه عمرشان را با موضوع اختلاف نژادی گذرانده اند می توانم اطمینان خاطر بدهم که شرایط بدتر از ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ سال پیش نشده است."

حق نشر عکس Getty
Image caption در شهر فرگوسن و در محلی که مایکل براون با شلیک پلیس کشته شد با هدایای مردمی یک بنای یادبود ساخته شده است

آقای اوباما افزود که به عقیده اش روابط روزانه مردم در آمریکا "کمتر مبتنی بر تفاوت‌های نژادی" است و اعتراضات اخیر به رفتار پلیس با اقلیت‌های نژادی، نشانه امیدواری است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "این واقعیت که گفتگو در این باره جریان دارد و ابزاری موجود است که می دانیم برای رفع سوء تفاهم و بی اعتمادی موثر است باید ما را خوش‌بین سازد."

اختلاف نظر میان هواداران پلیس و کسانی که از معترضان حمایت می کنند در نیویورک بیشتر حس می شود.

روز شنبه در مراسم تشییع جنازه یک پلیس سفیدپوست که هفته قبل به دست مردی سیاهپوست به قتل رسید شماری از نیروهای پلیس در زمان سخنرانی بیل دی بلاسیو، شهردار نیویورک، به او پشت کردند.

این نیروهای پلیس ناخشنودند که شهردار نیویورک پس از مرگ اریک گارنر با معترضان به اقدام پلیس همدلی کرده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شماری از ماموران پلیس نیویورک در روز تشییع جنازه یکی از همکاران خود به سخنرانی شهردار پشت کردند

بیل براتون رئیس اداره پلیس نیویورک با انتقاد از عملکرد نیروهایش علیه شهردار گفته است "دخالت دادن سیاست در مراسم تشییع جنازه یک همکار، اقدامی نامناسب بوده است."

هفته قبل دو مامور پلیس نیویورک به ضرب گلوله مردی سیاهپوست به نام اسماعیل برینسلی کشته شدند. قاتل که بعد از این اقدام خودکشی کرد پیشتر در شبکه‌های اجتماعی نوشته بود که انتقام مرگ اریک گارنر و مایکل براون را از پلیس می گیرد.

همچنین در شهر فرگوسن ایالت میسوری، جایی که در ماه اوت جوانی سیاهپوست به نام مایکل براون کشته شد، یک مامور پلیس به دلیل "زباله دانی" نامیدن محل یادبود این واقعه از مقامش عزل شد.

به گفته مقام‌های این شهر، اظهار نظرهای منفی درباره این محل یادبود "انعکاس دهنده دیدگاه پلیس فرگوسن نیست."

از جمله دیگر مسایلی که در مصاحبه اوباما با رادیو ان.پی.آر مطرح شده، مذاکرات جاری با ایران بر سر پرونده اتمی، عادی سازی روابط با کوبا، بهبود وضع اقتصادی، و اصلاح نظام خدمات درمانی آمریکا است.

مطالب مرتبط