دیدار از مسجد کبود در کشوری مسیحی

Image caption ارمنستان – کشوری که بیش از ۹۸ درصد جمعیت‌اش ارمنی‌ هستند و حدود ۹۵ درصدش مسیحی – یک مسجد بیشتر ندارد: مسجد کبود ایروان. بنایی که سال ۱۷۶۵ میلادی ساخته شده، دورانی که ارمنستان شرقی جزو قلمرو ایران بود. سونا آدامیان، خبرنگار آزاد در ایروان نگاهی کرده به مسجد کبود در این کشور مسیحی.
Image caption مسجد کبود مجموعه عظیمی است درست در قلب ایروان، پایتخت ارمنستان. آن‌چه به نام مسجد کبود می‌شناسیم در حقیقت دو مسجد است: مسجد بزرگ‌تر، با گنبدی از کاشی‌های فیروزه‌ای، که همان مسجد کبود است، و مسجد کوچک‌تر که به اسم امام سوم شیعیان حسین است. در دورانی که ارمنستان بخشی از شوروی بود، این مجموعه به‌عنوان موزه ایروان و موزه تاریخ طبیعی استفاده می‌شد. پس از استقلال ارمنستان در سال ۱۹۹۱، دولت این کشور توافقی با ایران امضاء کرد و ایرانی‌ها این مسجد را بازسازی کردند. کم‌کم مسجد همان شد که باید باشد، محل عبادت.
Image caption اولین امام مسجد سال ۲۰۱۳ از تهران آمده است
Image caption راه‌اندازی "اتاق دوستی ارمنستان و ایران" نشان داد که مسجد ایروان چیزی بیش از جایی برای عبادت است. نمادی‌ است برای گفتگو و نزدیکی فرهنگ‌های ارمنی و ایرانی.
Image caption امام مسجد همسرش را هم با خودش به ایروان آورده. حدودا یک سال است این‌جا زندگی می‌کنند. او گفته با این‌که همه مسیحی‌اند احساس راحتی می‌کند. از همسایه‌ها که به‌قول خودش "خیلی مهربان‌اند" راضی است.
Image caption پسر امام مسجد کبود سرباز است و نمی‌تواند از ایران خارج شود. دخترش دانشجوی الهیات است. یک بار با شوهر و پسر کوچک‌اش برای دیدار مادر و پدر آمدند ارمنستان.
Image caption همسر امام مسجد گفته که مدام به ارمنی‌هایی برمی‌خورد که می‌گویند "اینجا کشور آزاد است. می‌توانی حجابت را برداری." می‌گفت هر بار برای‌شان توضیح می‌دهد که خودش خواسته و "مردها مجبورش نکرده‌اند". او شیفته دریاچه سوان در کوه‌های ارمنستان است.
Image caption هر سال هزاران ایرانی برای تفریح یا تجارت به ایروان می‌آیند. حوالی نوروز مسافر خیلی بیشتر است. اما مسجد همان یک مسجد است و امام همان یکی امام.
Image caption امام مسجد گفته که پیش از این‌که بیاید ارمنستان، کلیساهای ارمنی ایران را دیده بوده. می‌گوید وقتی در کلیسای معروف ارامنه در خیابان کریم‌خان تهران مراسم عشای ربانی است، صدا در همه محله شنیده می‌شود. خانواده‌اش معتقدند ارمنستان از آن‌چه تصور می‌کرده‌اند بهتر بوده.