گارد ساحلی ایتالیا صدها مهاجر غیرقانونی رها شده در دریا را به ساحل آورد

حق نشر عکس AFP
Image caption ماموران ایتالیایی کشتی را به بندر گالیپولی آوردند و مسافران را به شهر انتقال دادند

گارد ساحلی ایتالیا چند صد مهاجر غیرقانونی را که در میان دریا سرگردان بودند به ساحل آورده است.

روز چهارشنبه، ١٠ دی (٣١ دسامبر)، مقامات ایتالیایی گزارش کردند که گارد ساحلی این کشور در ساعت حدود ٣ بامداد، یک کشتی باری حامل حدود هفتصد مهاجر غیرقانونی را به بندر گالیپولی، در جنوب شرق این کشور آورد و مسافران آن را به یک مدرسه و یک استادیوم ورزشی محلی منتقل کرد.

قایق‌های گارد ساحلی پیشتر این کشتی را در نزدیکی سواحل بندر یونانی کورفو و در حالی یافته بودند که به شکلی غیرعادی به سوی ساحل در حرکت بود. ماموران پس از وارد شدن به کشتی، دریافتند که خدمه کشتی آن روی هدایت اتوماتیک گذاشته و کشتی را ترک کرده‌اند.

این کشتی "بلو اسکای ام" نام دارد و در مولداوی به ثبت رسیده و ماموران تحقیقاتی را به جریان انداخته‌اند تا مشخص شود که چند صد نفر مهاجر غیرقانونی، که ظاهرا اکثر آنان اهل سوریه هستند، به چه نحو در بندر ریکا در کرواسی سوار کشتی شدند.

پیشتر، نیروی دریایی یونان این کشتی را برای بازرسی در میان دریا متوقف کرده اما سپس به آن اجازه داده بود به راه خود ادامه دهد. به گفته مقامات یونانی، کشتی هنگام عبور از آب های یونان، علامت درخواست کمک اضطراری ارسال کرده بود و نیروی دریایی یونان یک فروند هلی کوپتر و دو قایق گشت زنی را برای بررسی وضعیت آن به محل اعزام کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption اکثر مسافران این کشتی شهروندان سوریه بودند

ماموران یونانی پس از بازرسی کشتی گزارش کردند که در آن هیچ نقص فنی مشاهده نشده و کشتی می‌تواند به مسیر خود ادامه دهد. هنگام عبور کشتی از منطقه بین یونان و ایتالیا در دریای آدریاتیک، ماموران گارد ساحلی ایتالیا نسبت به وجود مهاجران غیرقانونی در آن ظنین شدند و برای بازرسی کشتی را متوقف کردند.

در مورد رها شدن کشتی، این احتمال مطرح شده که با نزدیک شدن ماموران نیروی دریایی ایتالیا، خدمه کشتی از بیم بازداشت، آن را روی هدایت اتوماتیک گذاشتند و با قایق از محل گریختند.

مقامات ایتالیایی گفته‌‌اند که گارد ساحلی این کشور طی چند روز اخیر، دوهزار و سیصد مهاجر غیرقانونی را که با قایق عازم سواحل این کشور بودند از خطر نجات داده‌ است. به این ترتیب، شمار مهاجرانی غیرقانونی که طی سال جاری در جریان سفر با قایق به ایتالیا توسط ماموران این کشور شناسایی شده‌اند به یکصد و هفتاد هزار نفر رسیده است.

شمار مهاجران غیرقانونی که برای یافتن راهی جهت اقامت در کشورهای اتحادیه اروپا معمولا از شمال آفریقا با قایق و کشتی عازم ایتالیا می‌شوند به خاطر جنگ داخلی سوریه و ناآرامی در اریتره به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.

بسیاری از این افراد امید دارند پس از ورود به ایتالیا بتوانند با توجه به سهولت مسافرت بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، برای اقامت و کار به سایر کشورهای اروپایی بروند.