ده‌ها نفر در انفجار انتحاری در یمن کشته شدند

حق نشر عکس AP
Image caption تسلط حوثی‌ها بر صنعا واکنش خشونت آمیز مخالفان این گروه را در پی داشته است

انفجار انتحاری در یمن ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، روز چهارشنبه، ۱۰ دی (۳۱ دسامبر)، گردهمایی گروهی از شیعیان حوثی در شهر "اب" واقع در جنوب این کشور هدف حمله انتحاری قرار گرفت که درنتیجه آن، دست کم سی و سه نفر کشته و تعداد نامعلومی زخمی شدند.

این انفجار در حریان مراسمی روی داد که در آستانه ولادت پیغمبر اسلام برگزار شده بود. به گفته شاهدان عینی، تعدادی زن و کودک نیز در میان کشته‌شدگان و زخمی‌های این حمله بوده‌اند.

زخمی‌های این انفجار از جمله استاندار استان "اب" که در مراسم حضور داشت به بیمارستان‌های محلی انتقال یافته‌اند و وضع تعدادی از آنان وخیم گزارش شده است.

تاکنون هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این حمله انتحاری را برعهده نگرفته اما در ماه‌های اخیر، یمن صحنه درگیری بین شورشیان حوثی و گروه‌های تندرو سنی به خصوص گروه موسوم به القاعده شبه جزیره عرب بوده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption تا کنون صدها تن از طرفداران حوثی‌ها در انفجارهای منتسب به گروه‌های تندرو سنی کشته شده‌اند

در ماه سپتامبر سال جاری، شبه‌نظامیان حوثی به صنعا، پایتخت، حمله کردند و بر بخش‌هایی از شهر مسلط شدند و نخست وزیر را وادار به کناره‌گیری کردند. از آن زمان، بین این گروه و شبه نظامیان وابسته به شبکه القاعده و نفرات قبایل سنی طرفداران آنان درگیری های خونینی روی داده است.

از زمان کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن در اوایل سال ۲۰۱۲، این کشور دستخوش ناآرامی بوده که با تصرف صنعا توسط حوثی‌ها شدت گرفته است.

تشکل حوثی‌ها که خود را گروه "انصار الله" و "شباب المومن" هم می‌خوانند یک گروه شورشی زیدی مذهب است که بیش از بیست سال پیش تشکیل شد و هدف خود را مقابله با تبعیض علیه پیروان فرقه زیدیه اعلام کرده است. از زیدیه به عنوان یکی از فرقه‌های شیعه نام می‌برند و بخش قابل توجهی از مردم یمن پیرو این آئین هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تسلط حوثی‌ها با واکنش منفی برخی گروه‌های طرفدار دموکراسی را در پی داشته است

مقامات یمنی جمهوری اسلامی را به حمایت مالی و نظامی از شورشیان حوثی متهم ساخته و رسانه‌های دولتی در جمهوری اسلامی نیز متقابلا گروه‌های تندرو سنی در یمن را تحت حمایت عربستان سعودی و آمریکا معرفی کرده‌اند هر چند مواضع گروه القاعده شبه جزیره عرب در مواردی هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفته و دولت آمریکا برای حمایت از ارتش یمن در مقابله با این گروه، کمک‌های مالی و نظامی در اختیار این کشور قرار می‌دهد.

منتقدان حوثی‌ها گفته‌اند که این گروه در نظر دارد با گرته‌برداری از حزب الله لبنان، از طریق اتکا به حمایت ایران به یک قدرت نظامی و سیاسی یمن تبدیل شود، هر چند رهبران این گروه چنین اتهامی را رد می‌کنند. در مقابل، طرفداران حوثی‌ها می‌گویند که این گروه پس از ورود به صنعا، تمایل خود را به فعالیت در صحنه سیاسی یمن و دست کشیدن از اقدامات مسلحانه علیه دولت ابراز کرده است. با وجود این، تسلط حوثی‌ها بر پایتخت و سختگیری‌ افراد مسلح آن واکنش منفی گروه‌های طرفدار دموکراسی در یمن را به همراه داشته است.

علاوه بر حوثی‌ها و القاعده، یمن با حرکت جدایی‌طلبان بخش جنوبی این کشور نیز مواجه است. این بخش از یمن تا سال ۱۹۹۰ با نام جمهوری دموکراتیک خلق یمن یا عدن، یک کشور مستقل بود اما در آن سال هر دو بخش یمن در هم ادغام شده و کشور واحدی را پدید آوردند.

مطالب مرتبط