سوگواری شهروندان اندونزی برای مسافران هواپیمای ایرآسیا

حق نشر عکس Reuters
Image caption مردم سورابایا در یادبود مسافران هواپیمای ایرآسیا شمع روشن کردند

صدها نفر از شهروندان سورابایا و بستگان مسافران هواپیمای ایرآسیا مراسم یادبودی برای کشته‌شدگان این سانحه برگزار کردند.

مردم شهر سورابایا در اندونزی با روشن کردن شمع و یک دقیقه سکوت برای مسافران هواپیمایی که روز شنبه در آب‌های اندونزی سقوط کرده بود، سوگواری کردند.

گزارش‌ها از اندونزی حاکیست که شرایط بد آب و هوایی مانع از ادامه تلاش‌ها برای جمع‌آوری اجساد قربانیان سقوط یک هواپیمای خطوط هوایی ایرآسیا شده است.

بر اساس این گزارش ها، به علت وزش باد و باران شدید باران در منطقه، هلیکوپترها عملیات جستجوی خود را متوقف کرده‌اند؛ اما کشتی های امداد و جستجو به عملیات خود در آب های جاوه ادامه داده‌اند.

حق نشر عکس AP

پیشتر و به دنبال پیدا شدن تعدادی جسد در آبهای منطقه در نزدیکی جزیره بورنئو، گروه‌های امداد تلاش های خود را برای پیدا کردن بقیه اجساد و لاشه هواپیمای سقوط کرده، گسترش داده بودند.

این هواپیما روز شنبه (۲۷ دسامبر) با ۱۶۲ سرنشین در آبهای اندونزی از صفحه رادار محو شد.

گزارش شده است که تاکنون ۷ جسد پیدا شده که دو تای آنها به ساحل منتقل شده است.

همزمان یک مقام اندونزیایی گفته است که گزارش ها در خصوص اینکه یکی از اجساد پیدا شده، جلیقه نجات بر تن داشته، دقیق نبوده است.

همزمان متخصصان هوانوردی در حال بررسی داده‌های مربوط به پرواز QZ۸۵۰۱ هستند تا ضمن یافتن دلایل این سانحه هوایی، به یافتن محل دقیق سقوط هواپیما دست پیدا کنند.

مقام های اندونزیایی روز سه‌شنبه (۳۰ دسامبر) تایید کردند که بقایای یافت شده در سواحل جزایر بورنئو، متعلق به پرواز ایرآسیا بوده است.

این هواپیمای مسافربری که از نوع ایرباس ۲۰۰-۳۰۰ بود، از شهر سورابایا در اندونزی عازم سنگاپور بود.

سنگاپور که مقصد این پرواز بود، با اعزام کشتی‌های مجهز تجسس، در جستجو برای پیدا کردن جعبه سیاه هواپیما مشارکت کرده است.

مالزی، استرالیا و تایلند هم در این جستجوها به اندونزی کمک می‌کنند و آمریکا با اعزام نام جنگی سمپسون به این منطقه، به کمک تیم های امداد رفته است.

حق نشر عکس bbc
Image caption تصاویر هواشناسی، شنبه ۲۷ دسامبر ساعت ۲۳ به وقت گرینویچ

مطالب مرتبط