تلاش جستجوگران برای پیدا کردن بقایای هواپیمای مسافربری

حق نشر عکس Reuters
Image caption هوایپمای خطوط هوایی ایرآسیا روز یکشنبه با ۱۶۲ سرنشین از اندونزی عازم سنگاپور بود که دچار سانحه شد

پس از پیدا شدن سه جسد و بقایایی از هواپیمای خطوط هوایی ایرآسیا در آبهای نزدیک جزیره بورنئو، گروه‌های نجات و کاوش، به جستجوهای خود وسعت و شدت بخشیدند.

همزمان متخصصان هوانوردی در حال بررسی داده‌های مربوط به پرواز ک.ز۸۵۰۱ هستند تا ضمن یافتن دلایل این سانحه هوایی، به یافتن محل دقیق سقوط هواپیما دست پیدا کنند.

مقام های اندونزیایی، روز سه شنبه (۳۰ دسامبر) تایید کردند که بقایای یافت شده در سواحل جزایر بورنئو، متعلق به پرواز ایرآسیا بوده است. آنها همچنین سه جسد پیدا شده را متعلق به مسافران پرواز ک.ز. ۸۵۰۱ اعلام کردند.

این هواپیمای مسافربری که از نوع ایرباس ۲۰۰-۳۰۰ بود، هنگام وقوع سانحه ۱۶۲ سرنشین داشت و از شهر سورابایا در اندونزی عازم سنگاپور بود.

با آغاز روز چهارشنبه (۳۱ دسامبر) در نیمکره شرقی، کشتی‌ها و هواپیماهای تجسس، با شدت بیشتری به جستجو برای یافتن بقایا و مسافران مفقود شده این هواپیما مشغول شده‌اند.

رئیس جمهوری اندونزی اعلام کرده که این جستجوهای گسترده با تمرکز بر یافتن قربانیان آغاز شده است.

سنگاپور که مقصد این پرواز بود، با اعزام کشتی های مجهز تجسس، در جستجو برای پیدا کردن جعبه سیاه هواپیما مشارکت کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption با گذشت حدود سه روز از وقوع این سانحه امیدها برای زنده یافتن دست کم برخی از مسافران این پرواز به شدت کم شده است

مالزی، استرالیا و تایلند هم در این جستجوها به اندونزی کمک می کنند و آمریکا با اعزام نام جنگی سمپسون به این منطقه، در حال پیوستن به تیم جستجو است.

روز سه شنبه و همزمان با اعلام پیدا شدن اجسادی در دریا، اخبار ضد و نقیضی مخابره شد که ابتدا از یافتن ۴۰ جسد خبر می داد اما بعدا تعداد اجساد به عدد سه کاهش یافت.

در همین رابطه ناخدای کشتی جستجویی که اجساد را پیدا کرده بود، به خبرگزاری فرانسه گفت علت این تناقض، اشتباه مکالماتی میان امدادگران بوده است.

مطالب مرتبط