واحد پول لیتوانی، به یورو تغییر کرد

حق نشر عکس AFP

واحد پول کشور لیتوانی از آغاز سال جدید میلادی به یورو تغییر کرد. پیشتر استونی و لتونی، دو همسایه‌اش در منطقه بالتیک نیز به پول واحد اروپا پیوسته بودند.

با پیوستن لیتوانی، تعداد کشورهای عضو حوزه پولی یورو به ۱۹ کشور افزایش پیدا کرد.

با وجود نگرانی‌ها از افزایش قیمت‌ها، نظرسنجی‌ها حاکی از خوشبینی روز افزون مردم نسبت به پیوستن به پول واحد اروپا است.

مقامات این کشور می‌گویند که این اتفاق به معنی ادغام سیاسی و اقتصادی بیشتر با اتحادیه اروپا است.

تحلیل‌ها نشان می‌دهد که اقتصاد لیتوانی در سال ۲۰۱۵ با حدود ۳.۱ درصد رشد ثابتی خواهد داشت اما نگرانی‌هایی درباره تاثیر مشکلات اقتصادی روسیه بر اقتصاد لیتوانی وجود دارد.

روسیه، همسایه بزرگ شرقی لیتوانی و شریک تجاری مهمی برای این کشور است. اما تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه بر سر اوکراین رابطه روسیه و اتحادیه اروپا را مخدوش کرده است.

از اواخر دسامبر نشانه‌هایی از نگرانی از تغییر واحد پول در میان مردم دیده شد؛ از جمله تشکیل صف‌هایی در مقابل دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها و تبدیل اسکناس‌های "لیتاس" واحد پول پیشین به یورو.

از روز اول ژانویه مردم این کشور همچنان تا دو هفته می‌توانند با "لیتاس" پرداخت کنند، اما بقیه پولشان را به صورت یورو دریافت خواهند کرد.

به نظر می‌رسد بسیاری از این تبدیل پول سردرگم و نگران شده‌اند.

گزارش شده که تعداد زیادی از مشتری‌ها برای خرید مواد غذایی به فروشگاه‌ها هجوم آورده‌اند.

در حال حاضر حقوق بازنشستگی متوسط در لیتوانی حدود ۸۳۰ لیتاس ( ۱۸۸ پوند،۲۹۱ دلار) است که با واحد پول جدید ۲۴۰ یورو خواهد شد، رقمی که از نظر روانی به نظر یک افت شدید است.

صاحبان مغازه‌ها و تجارت‌های کوچک هم بیش از بقیه نگران هستند که در جریان تغییر واحد پول دچار کمبود پول نقد شوند.

لیتوانی که زمانی قسمتی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بود، امسال ماه مارس بیست و پنجمین سال استقلال خود را جشن خواهد گرفت.

یورو چهارمین واحد پول این کشور کوچک با ۳.۳ میلیون نفر جمعیت در ۲۵ سال گذشته خواهد بود. بعد از روبل اتحاد جماهیر شوروی، از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ واحد پولش تالوناس و پس از آن لیتاس بوده است.