شبکه موبایل بریتانیا سی ساله شد

حق نشر عکس PA
Image caption مایکل هریسون در لحظه نخستین مکالمه با موبایل در بریتانیا

سی سال پیش، درست پیش از نیمه شب آخرین روز سال ۱۹۸۴، دقایقی مانده به تحویل سال ۱۹۸۵ میلادی مایکل هریسون، بدون اینکه کسی متوجه شود، از مهمانی شب سال نو خانواده‌اش در ساری خارج شد و خود را به میدان پارلمان در لندن رساند.

او قصد داشت پدرش سر ارنست هریسون، رییس شرکت راکال وودافون را غافلگیر کند.

مایکل به پدرش تلفن کرد، مکالمه‌ای که به عنوان نخستین مکالمه با موبایل در تاریخ ارتباطات بریتانیا ثبت شده است:

"سلام بابا، من مایکلم و دارم با شما از میدان پارلمان با موبایل صحبت می کنم، سال نو مبارک."

مایکل که در آن زمان ۲۴ سال داشت به یاد می‌آورد که صدا کاملا واضح بود اما به خاطر جمعیتی که در خیابان‌های لندن سال نو را جشن گرفته بودند سر و صدا خیلی زیاد بود:

حق نشر عکس PA
Image caption گوشی سیار وودافون (VT1)

"لحظه هیجان انگیزی بود و همه به چیزی که در دست من بود نگاه می کردند."

و آن چیز یک گوشی سیار پنج کیلوگرمی بود. چون حرف زدن با چنین گوشی سنگینی کار راحتی نبود، مهندسان وودافون جعبه‌ تلفن را روی یک میز قرار داده بودند و مایکل فقط گوشی را در دست گرفت.

نخستین آزمایش موبایل در بریتانیا با موفقیت همراه بود.

حق نشر عکس PA
Image caption ارنی وایز در لحظه نخستین مکالمه عمومی با موبایل

در آن زمان شرکت راکال وودافون در کنار بی‌تی‌سل‌نت، تنها شرکت‌هایی بودند که مجوز راه‌اندازی شبکه موبایل را در بریتانیا داشتند و در رقابتی سخت با یکدیگر بودند تا اولین مکالمه را برقرار کنند.

تلفن آن شب مایکل هریسون، راکال وودافون را برنده این رقابت کرد. تا 9 روز بعد که نخستین مکالمه موبایل بی‌تی‌سل‌نت برقرار شد، وودافون تنها شرکت فعال موبایل در بریتانیا بود.

صبح روز بعد، جمعیتی زیاد در اسکله سنت کاترین در کنار رودخانه تیمز در لندن جمع شده بودند.

جعبه تلفن مایکل را یک کالسکه پست قرن نوزده به آنجا آورده بود، نمادی از ترکیب روش قدیمی‌تر ارتباط، نامه، با نمونه جدید آن، موبایل.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نخستین گوشی موبایل وودافون در کنار یک آیفون پنج، پیشرفت فناوری در سی سال گذشته در این عکس کاملا گویاست

کمدینی به نام ارنی وایز از این گوشی سیار استفاده کرد و به دفتر مرکزی وودافون تلفن کرد، این نخستین مکالمه عمومی با موبایل در بریتانیا بود.

اما حتی پیش از اینکه شبکه موبایل در بریتانیا آغاز به کار کند، فروش این گوشی های سنگین که دو هزار پوند قیمت داشت آغاز شده بود و دو هزار گوشی سفارش داده شده بود. تا پایان سال ۱۹۸۵ دوازده هزار گوشی به فروش رفته بود.

حق نشر عکس PA
Image caption سر ارنست هریسون، پدر شبکه ارتباطات موبایل در بریتانیا، در لحظه‌ نخستین مکالمه با موبایل

موبایل هنوز محدود به خواص بود، اما سر ارنست آرزو داشت و معتقد بود که موبایل آنقدر ارزان خواهد شد که هرکس بتواند موبایل داشته باشد.

زمانی که او در سال ۲۰۰۹ در ۸۲ سالگی درگذشت، رویایش محقق شده بود و اکنون تعداد گوشی های موبایل در بریتانیا بیش از جمعیت این کشور است.