دیلما روسف رسما دوباره رئیس‌جمهور برزیل شد

حق نشر عکس Reuters

دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل که در انتخابات اخیر این کشور مجددا برنده شده، با ادای سوگند رسما دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرد.

خانم روسف، ۶۷ ساله، در مراسم ادای سوگند خود وعده داد که بر دامنه خدمات اجتماعی و رفاه باز هم بیفزاید. خدماتی که دولت مدعی است توانسته میلیون‌ها شهروند این کشور را از فقر نجات دهد.

او روز پنجشنبه (اول ژانویه ۲۰۱۵) گفت: "هیچ‌گاه شاهد ورود این تعداد از شهروندان فقیر (برزیل) به قشر متوسط نبوده‌ایم. هیچ وقت شاهد دسترسی این تعداد برزیلی به آموزش نبوده‌ایم."

خانم روسف، اقتصاددان چپ‌گرا که خود در ایام حکومت نظامیان زندانی و شکنجه شده بود، با اختلاف اندک در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اخیر برزیل به پیروزی رسید.

با وجود این، دولت او با رسوایی بزرگ فساد اقتصادی روبرو است که بخشی از آن مربوط به شرکت نفت دولتی پتروبراس می‌شود.

در همین حال، هزاران نفر از هواداران خانم روسف، روز پنجشنبه، به خیابان های برزیلیا، پایتخت، آمدند تا در مراسم سوگند او شرکت کنند.

بسیاری از شرکت کنندگان در این مراسم پیراهن قرمز برتن کرده بودند که رنگ حزب کارگر برزیل، حزب خانم روسف، است. این حزب از سال ۲۰۰۳ قدرت را در برزیل در دست گرفته است.

حق نشر عکس Reuters

خانم روسف همچنین در سخنانی برای نمایندگان مجلس برزیل گفت دولت او موفق شده ۳۶ میلیون نفر را از فقر شدید برهاند.

"اکنون زمان دستیابی به اهداف جدید است؛ برزیل نیازمند بهداشت در سطح عالی و آموزش است و همچنین باید با فساد اقتصادی مبارزه کرد و امنیت را ارتقاء داد. مردم برزیل می‌دانند که تحقق چنین اهدافی نیازمند زمان است و من دوباره برگزیده شدم تا برای ایجاد تغییرات بزرگ اقدام کنم."

وی همچنین شعار دور دوم ریاست جمهوری خود را "برزیل، سرزمین آموزش" اعلام کرد.

حق نشر عکس Reuters

مقام های سیاسی ۱۳۰ کشور جهان در مراسم امروز شرکت کردند. از جمله روسای جمهور ونزوئلا، اروگوئه، بولیوی و شیلی.

جوبایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا هم به همراه لی یوانچائو، همتای چینی خود، در این مراسم حضور یافت.

خانم روسف از سال ۲۰۱۰ رئیس جمهور بوده و به خاطر برنامه‌های رفاه عمومی دولتش محبوبیت زیادی در میان برزیلی‌ها دارد.

با این پیروزی دوره حاکمیت حزب کارگر که ۱۲ سال در قدرت بوده یک بار دیگر تمدید می‌شود.

با این حال، جولیا دیاس کارنیرو خبرنگار بی‌بی‌سی در ریو دو ژانیرو معتقد است جامعه برزیل در هیچ انتخاباتی از سال ۱۹۸۹ تاکنون به این اندازه تفرقه زده نبوده است.

دو کاندیدای رقیب اتهامات تندی را متوجه یکدیگر کردند، رقابتی که به سطح رای دهندگان هم کشیده شد و در شبکه های اجتماعی نمود یافت.

رقیب او در دور دوم، آسیو نیوس از حزب سوسیال دموکرات (پی اس دی بی) برای هشت سال فرماندار ایالت جنوبی میناس گریس بود.

نامزد اصلی مخالفان به نام ادواردو کامپوس در ماه اوت در یک سانحه هوایی کشته شد و مارینا سیلوا هوادار محیط زیست جای او را گرفت.

خانم سیلوا با کسب ۲۱ درصد آرا در دور اول سوم شد اما بعد از شکست و حذف از انتخابات از هوادارانش خواست به آقای نیوس رای دهند.

خانم روسف در دور اول انتخابات بیشترین آرا را کسب کرده بود اما به خاطر به دست نیاوردن حد نصاب لازم از پیروزی قاطع بازماند.

میزان آرای او در دور اول حدود ۴۲ درصد و رای آقای نیوس ۳۴ درصد بود.

میزان مشارکت در دور اول ۸۰ درصد بود. رای دادن در برزیل برای افراد ۱۸ تا ۷۰ ساله اجباری است.

مطالب مرتبط