جامعه ژاپن باز هم کوچکتر شد

حق نشر عکس AFP
Image caption کارشناسان تغییر سنت‌ و ارزش‌های اجتماعی در ژاپن را یکی از علل کاهش تمایل به ازدواج و بچه دارشدن می‌دانند

ژاپن اعلام کرده میزان زاد و ولد در این کشور طی سال ۲۰۱۴، برای چهارمین سال متوالی کاهش یافته است.

وزارت بهداشت ژاپن روز پنجشنبه (اول ژانویه ۲۰۱۵) اعلام کرد که در سال ۲۰۱۴ یک میلیون و ۱۰۰۰ هزار نوزاد در این کشور متولد شده اند که نسبت به سال ۲۰۱۳ کاهشی ۹۰۰۰ نفری داشته است.

ژاپن در سالهای اخیر با کاهش نرخ جمعیت روبرو شده و کارشناسان می گویند اگر روند کنونی ادامه یابد، جمعیت این کشور تا سال ۲۰۵۰ به ۹۷ میلیون نفر کاهش پیدا می کند؛ یعنی ۳۰ میلیون نفر کمتر از جمیعت فعلی این کشور.

کاهش تعداد جوانان و افراد سنین ۱۵ تا ۶۴ سال در ژاپن، رشد ناخالص ملی این کشور را تهدید می‌کند. افراد بالای ۶۵ سال ۲۵ درصد جمعیت ژاپن را تشکیل می دهند و کارشناسان پیش بینی کرده اند که این آمار تا سال ۲۰۶۰ به ۴۰ درصد خواهد رسید. مسن تر شدن جامعه ژاپن از هم اکنون مشکلاتی را برای تامین هزینه های رفاهی و بازنشستگی به وجود آورده است.

همزمان با کاهش تعداد جمعیت جوانان، از تعداد زنانی که قدرت باروری دارند کاسته شده و این وضعیت می تواند بر کاهش تعداد زاد و لدها تاثیر مضاعف بگذارد.

__________________________________________________________________

اصلی‌ترین علل کاهش جمعیت در ژاپن

افزایش هزینه‌های بارداری، زایمان و بزرگ کردن کودک

افزایش حضور زنان در بازار کار

بالا رفتن سن ازدواج

افزایش تعداد مجردها

تغییرات اجتماعی در زمینه سنت‌ها و ارزش‌ها و حتی معماری شهری و فضای زندگی

__________________________________________________________________

تابستان گذشته دولت ژاپن اعلام کرد شمار کودکان این کشور به پایین‌ترین حد خود در دهه‌های اخیر رسیده است. این در حالی است که جمعیت بالای ۶۵ سال این کشور نیز به بالاترین رکورد خود رسیده است.

شمار کودکان ژاپنی برای سی و سومین سال متوالی پایین آمده و بیش از ۱۳ میلیون کمتر از تعداد کودکان ژاپنی در سال ۱۹۵۰ است.

دولت ژاپن برای افزایش جمعیت به مقام‌های محلی بودجه‌ای می‌دهد تا با برگزاری مهمانی‌هایی زمینه را برای آشنایی و ازدواج شهروندان فراهم کنند.

مطالب مرتبط