فلسطینی‌ها مدارک عضویت در دیوان کیفری بین‌المللی را تحویل دادند

حق نشر عکس g

فلسطینی‌ها مدارک لازم برای پیوستن به دیوان کیفری بین‌المللی را به سازمان ملل متحد تحویل داده‌اند.

با عضویت در این دادگاه، فلسطینی ها امکان پیدا می‌کنند که اسرائیل را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در مناطق اشغالی، تحت پیگرد قضایی قرار دهند.

اسرائیل و آمریکا هیچکدام عضو دیوان کیفری بین المللی نیستند و هر دو، تلاش فلسطینی‌ها را برای عضویت در این دادگاه به شدت محکوم کرده‌اند.

محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی روز چهارشنبه در رام‌الله اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری را امضا کرد.

این اساسنامه که به اساسنامه رم مشهور است یکی از معاهداتی است که برای تاسیس این دیوان به عنوان یک مرجع قضایی بین‌المللی از طرف اکثر کشورهای جهان امضا شده است.

عضویت در دیوان کیفری بین‌المللی همچنین به این معنی است که از گروه‌های پیکارجوی فلسطینی همچون حماس نیز ممکن است به دلیل نقض احتمالی قوانین بین‌المللی تحقیق شود.

ریاض منصور، نماینده فلسطینی ها در سازمان ملل گفت: "تحویل این تقاضانامه گامی مهم است."

وی گفت: "ما از این طریق می‌خواهیم عدالت برای تمام قربانیانی که توسط قدرت اشغالگر، اسرائیل، کشته شده‌اند، اجرا شود."

دیوان بین‌المللی کیفری دادگاهی بین‌المللی است که به جرایمی مانند جنایت علیه بشریت، جنایات جنگی و نسل‌کشی رسیدگی می‌کند.

دیوان کیفری بین‌المللی ماه گذشته تشکیلات خودگردان فلسطینی را به عنوان عضو ناظر پذیرفته بود.

تحویل مدارک فلسطینی ها برای عضویت در دیوان کیفری بین المللی چند روز پس از آن صورت می گیرد که شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را که خواهان پایان اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل تا آخر سال ۲۰۱۷ بود، رد کرد.

این قطعنامه که توسط ۲۲ کشور عرب و فلسطینی‌ها تهیه شده و توسط اردن به شورای امنیت برده شده بود. قطعنامه روز سه‌شنبه (۳۰ دسامبر) به رای گذاشته شد و با وجود کسب ۸ رای موافق در برابر دو رای مخالف و پنج رای ممتنع، تصویب نشد. حداقل مورد نیاز برای تصویب آن کسب ۹ رای موافق از میان ۱۵ عضو شورای امنیت بود.

روسیه، چین، فرانسه (سه عضو دائم شورای امنیت) در کنار آرژانتین، اردن، لوکزامبورگ، چاد و شیلی به این قطعنامه رای مثبت دادند اما آمریکا (عضو دائم) و استرالیا رای مخالف دادند و بریتانیا (عضو دائم)، نیجریه، لیتوانی، روآندا و کره‌جنوبی هم به آن رای ممتنع دادند.