اسرائیل مانع انتقال بودجه دولت فلسطینی می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از مخالفان پیوستن فلسطینیان به دیوان بین‌المللی کیفری است

یک روز پس از درخواست مقامات فلسطینی برای پیوستن به دیوان بین‌المللی کیفری، مقامات رسمی اسرائیل اعلام کرده‌اند که آن کشور روند انتقال درآمدهای مالیاتی فلسطینیان را متوقف می‌کند. این درآمدها منبع اصلی تامین بودجه دولت فلسطینی است.

به نقل از مقامات اسرائیلی گزارش شده است که حدود ۱۲۵ میلیون دلاری که در ماه میلادی گذشته به نیابت از مقامات فلسطینی دریافت شده است، به دولت فلسطینی تحویل داده نخواهد شد.

صائب عریقات، از مقامات فلسطینی این اقدام دولت اسرائیل را یک "جنایت جنگی جدید" توصیف کرده است.

با وجود مخالفت اسرائیل و آمریکا، درخواست فلسطینیان برای پیوستن به دیوان بین‌المللی کیفری روز جمعه، دوم ژانویه، ارائه شد.

این اولین‌باری نیست که اسرائیل مانع انتقال ماهانه بودجه دولت فلسطینی می‌شود. در آوریل سال ۲۰۱۴ میلادی (کمتر از یک سال پیش) نیز اسرائیل اقدام مشابهی انجام داد. در آن زمان، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای عضویت در یک رشته معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی درخواست داده بود.

در صورتی که درخواست فلسطینی‌ها برای پیوستن به دیوان بین‌المللی کیفری پذیرفته شود، آنها می‌توانند اسرائیل را به اتهام ارتکاب جرایم جنگی در مناطق اشغالی تحت پیگرد قرار دهند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محمود عباس اساسنامه رم را چهار روز پیش امضا کرد

نام مقام اسرائیلی که خبر مسدود شدن روند انتقال درآمدهای مالیاتی فلسطینیان را اعلام کرد، اعلام نشده، ولی به نقل از او گزارش شده است که اسرائیل در مقابل هر گونه ادعای فلسطینیان در "عرصه بین‌الملل" از خود دفاع خواهد کرد.

روز چهارشنبه گذشته، محمود عباس اساسنامه رم را که پیمان بنیادین دیوان بین‌المللی کیفری به شمار می‌رود، امضا کرد. طبق ضوابط این اساسنامه، از زمان ثبت مدارک فلسطینیان، حدود ۶۰ روز طول خواهد کشید تا آنها به دیوان بین‌المللی کیفری بپیوندند.

اعضای سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۲ میلادی با ارتقای وضعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی از "نهاد ناظر" به "دولت ناظر غیر عضو" موافقت کردند و از آن زمان گفته شد که بخت فلسطینیان برای پیوستن به دیوان بین‌المللی کیفری بیشتر شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption اگر فلسطینیان بتوانند به دیوان بین‌المللی کیفری بپیوندند، می‌توانند اسرائیل را تحت پیگرد قرار دهند

مطالب مرتبط