'قاچاقچیان انسان از کشتی عازم ایتالیا ۳ میلیون دلار درآمد کسب کردند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption سرنشینان کشتی "عزالدین" اغلب اهل سوریه هستند و به گفته پلیس ایتالیا از وضع خوبی برخوردارند

پلیس ایتالیا می گوید قاچاقچیان انسان از ۳۵۹ مهاجر غیرقانونی که با کشتی رهسپار این کشور شدند حدود سه میلیون دلار کسب درآمد کرده اند.

کشتی "عزالدین" حامل صدها مهاجر غیرقانونی روز جمعه در آب‌های خروشان دریای مدیترانه رها شده بود و با کمک گارد ساحلی ایتالیا در بندر کوریلیانو کالابرو این کشور پهلو گرفت.

اغلب مسافران "عزالدین" شهروندان سوریه بودند و این دومین بار است که قاچاقچیان انسان صدها مهاجر را در یک کشتی باری در دریا رها می کنند.

مبدا حرکت هر دو کشتی باری ترکیه بوده است که مسیری تازه برای قاچاقچیان انسان به اروپا محسوب می شود.

به گفته لوئیجی لیگوری، رئیس پلیس استان کزنتزای ایتالیا، هر یک از سرنشینان "عزالدین" برای سوار شدن به این کشتی بین چهار هزار تا هشت هزار دلار پرداخته اند.

مقام‌های پلیس ایتالیا می گویند قاچاقچیان پیش از رها کردن این کشتی در دریا، مهاجران را در بخش مربوط به حمل بار حبس کردند و با یک قایق نجات گریختند.

هفته قبل، گارد ساحلی ایتالیا یک کشتی دیگر به نام "بلو اسکای ام" که با ۷۹۶ مهاجر در نزدیکی آب‌های این کشور رها شده بود به بندر گالیپولی انتقال داد.

جیمز رینولدز، خبرنگار بی‌بی‌سی که برای پوشش خبری به بندر کوریلیانو کالابرو رفته است، می گوید قاچاقچیان تاکتیک تازه ای برای رساندن مشتریان خود به اروپا پیدا کرده اند: "یک کشتی باری حامل مهاجران به سوی ایتالیا به راه می افتد و بعد گارد ساحلی مسافران را نجات می دهد."

حق نشر عکس AFP
Image caption هفته قبل، گارد ساحلی ایتالیا کشتی "بلو اسکای ام" را که با ۷۹۶ مهاجر در نزدیکی آب‌های این کشور رها شده بود به بندر گالیپولی انتقال داد

جنگ داخلی در سوریه باعث افزایش مهاجرت غیرقانونی به اروپا شده است.

برآورد می شود که سال گذشته نزدیک به ۳۵۰۰ پناهجو در راه تلاش برای رسیدن اروپا در دریای مدیترانه جان سپردند و حدود ۲۰۰ هزار تن توانستند خود را به مقصد برسانند.

کشتی کهنه "عزالدین" که با پرچم سیرالئون حرکت می کرد در واقع شناوری برای حمل دام است و پنجشنبه شب در آب‌های نزدیک ایتالیا دیده شد.

مقام‌های پلیس ایتالیا وضعیت سرنشینان این کشتی را مساعد توصیف کرده و گفته اند که آنها به مراکز مهاجرت تحویل داده شده اند تا در نقاط مختلف این کشور اسکان یابند.

رئیس پلیس استان کزنتزای ایتالیا می گوید روش جدید قاچاقچیان انسان با استقبال مهاجرانی مواجه شده که از وضع مالی خوبی برخوردارند: "متوجه تغییر در وضعیت پناهجویان سوری شده ایم. آنها از نظر اجتماعی وضع خوبی دارند، لباس‌های مناسبی پوشیده اند و بهتر سازمان یافته اند. به شکل واضح‌تر، آنها کمتر از مهاجرانی که معمولا می بینیم مستاصل و درمانده هستند."

دمیتریس آوراموپولوس، کمیسر مهاجرتی اتحادیه اروپا، خواستار "اقدامی هماهنگ و گسترده" علیه قاچاقچیان انسان شده است.

به گفته این مقام اتحادیه اروپا، "قاچاقچیان راه‌های تازه ای برای رسیدن به اروپا پیدا می کنند و روش هایی تازه برای استفاده از مردم درمانده به کار می گیرند."

مقام‌های اتحادیه اروپا صحت اظهارات پناهجویانی را که به شکل غیرقانونی وارد اروپا شده اند ارزیابی می کنند. مهاجران غیرقانونی باید درباره دلایل پناهجویی خود به مقام‌های اتحادیه اروپا توضیح دهند و آنها را قانع کنند که از ترس جان از کشور خود گریخته اند.

'مافیای ترکی'

بنا به گزارش ها، سرنشینان کشتی "بلو اسکای ام" نیز به مراکز پذیرش پناهجویان در نقاط مختلف ایتالیا تحویل داده شده اند.

یک شهروند گالیپولی که در شب سال نو میلادی با برخی مسافران "بلو اسکای ام" صحبت کرده می گوید یکی از مهاجران سوری برای این سفر ۱۴ هزار یورو برای خود و همسر آبستنش به یک گروه "مافیای ترک" پرداخته است.

این شهروند گالیپولی به بی‌بی‌سی گفته است که مرد سوری به زبان انگلیسی مسلط بوده و پیشتر مدتی در بریتانیا زندگی می کرده است.

حق نشر عکس na
Image caption تصویری از داخل کشتی "بلو اسکای ام" هنگام حمل مهاجران غیرقانونی که با موبایل یک سرنشین سوری گرفته شده است

مطالب مرتبط