بوکوحرام یک شهر و یک پایگاه نظامی را در شما‌ل‌شرقی نیجریه تصرف کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption ابوبکر شکائو رهبر بوکوحرام در ویدئویی که این گروه چهار ماه پیش، پس از حمله به منطقه باگا و کشتن ۴۸ ماهیگیر منتشر کرد

اسلام‌گرایان بوکوحرام شهر مرزی باگا در شمال شرقی نیجریه و یک پایگاه نظامی نیروهای چندملیتی را در نزدیکی آن تصرف کرده‌اند.

به گفته سناتور ماینا ماجی لاوان نماینده باگا، شهر در آتش می سوزد، تعداد زیادی از مردم کشته شده و بقیه مردم با شتاب از هر سو فرار کرده اند، برخی به سمت جنگل برخی به سمت صحرا، عده‌ای هم با قایق به کشور همسایه، چاد گریخته‌اند.

به گفته آقای لاوان در حال حاضر ارتباط با باگا قطع است و از تعداد تلفات اطلاعی در دست نیست.

شهر باگا در آوریل سال ۲۰۱۳ صحنه جنگ ارتش و بوکوحرام بود که باعث تخریب بیش از ۲ هزار خانه و کشته شدن حداقل ۳۷ نفر شد.

آقای لاوان گفت یک پایگاه نظامی نیروهای چندملیتی هم به دست گروه تندروی بوکوحرام افتاده و مردم از اینکه نظامیان با بوکوحرام مبارزه نکرده بودند بشدت روحیه خود را باخته اند.

پایگاه نیروی مشترک ضربت، در سال ۱۹۹۸ در منطقه دریاچه چاد احداث و از نظامیان کشورهای چاد، نیجر و نیجریه تشکیل شد تا با جرم و جنایت در منطقه مرزی سه کشور مبارزه کنند.

اخیرا از این پایگاه برای مبارزه با بوکوحرام استفاده شده بود.

بوکرام بخش‌های وسیعی از ایالت بورنو در شمال شرقی نیجریه را در کنترل دارد و باگا یکی از آخرین شهرهای منطقه کوکاوا بود که دولت هنوز کنترل آن را در اختیار داشت.

به گفته مری هارپر سردبیر بخش آفریقای سرویس جهانی بی‌بی‌سی، بوکوحرام هر روز به مناطق روستایی حمله می کند و دختران و پسران جوان را ربوده و با خود می برد.

ارتش با وجود حضور مشاوران و تجهیزات اطلاعات شناسایی غربی از مقابله با بوکوحرام ناتوان است.

آقای لاوان می‌گوید: "حتما یک جای کار اشکالی دارد که هر وقت بوکوحرام به ارتش حمله می کند آنها پست های خود را ترک و فرار می‌کنند."

بوکوحرام با ربودن ۲۷۶ دختر دانش در ماه آوریل سال گذشته باعث خشم و اعتراض جامعه جهانی شد.

ارتش هنوز نتوانسته این دختران را پیدا کند و نجات دهد و بجز جند نفر که خود فرار کرده‌اند، هنوز ۲۱۹ نفر از این دانش آموزان در اسارت هستند.

گفته می‌شود بوکوحرام مردان جوان را بعنوان سرباز و دختران را برای بردگی جنسی یا عملیات انتحاری می‌رباید.