نتانیاهو: نمی‌گذاریم پای سربازان اسرائیلی به دادگاه بین‌المللی کشیده شود

حق نشر عکس epa
Image caption نخست وزیر اسرائیل گفت دولتش در برابر درخواست فلسطینی‌ها برای پیوستن به دادگاه لاهه ساکت نخواهد نشست

در اولین جلسه کابینه اسرائیل بعد از درخواست فلسطینی‌ها برای پیوستن به دادگاه بین‌المللی کیفری، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت اجازه نخواهد داد پای سربازان و افسران ارتش اسرائیل به این دادگاه کشیده شود.

آقای نتانیاهو امروز یکشنبه ۴ ژانویه گفت که فلسطینی‌ها با این اقدام راه رویارویی با اسرائیل را برگزیده‌اند و هشدار داد که دولتش در برابر این درخواست ساکت نخواهد نشست.

روز شنبه، یک روز بعد از ارائه رسمی درخواست تشکیلات خودگردان، اسرائیل اعلام کرد که روند انتقال درآمدهای مالیاتی فلسطینی‌ها را متوقف می‌کند. این درآمدها منبع اصلی تامین بودجه دولت فلسطینی است.

اسرائیل گفت که حدود ۱۲۵ میلیون دلار مالیاتی که در ماه میلادی گذشته به نیابت از تشکیلات خودگردان دریافت شده، به دولت فلسطینی تحویل داده نخواهد شد.

امکان پیگرد اسرائیلی‌ها

این اولین‌ بار نیست که اسرائیل مانع انتقال بودجه ماهانه دولت فلسطینی می‌شود. اوایل بهار گذشته هم که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای عضویت در یک رشته معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی درخواست داده بود، اسرائیل اقدام مشابهی انجام داد.

اسرائیل نگران است که با پذیرش فلسطین به عنوان یک دولت مستقل در نهادهای بین‌‎المللی، ایجاد کشور مستقل فلسطین مقبولیت جهانی بیشتری پیدا کند.

درخواست فلسطینی‌ها برای پیوستن به دادگاه بین‌المللی کیفری با وجود مخالفت اسرائیل و آمریکا روز جمعه، دوم ژانویه به این دیوان ارائه شد.

در صورت پذیرش این درخواست، فلسطینی‌ها می‌توانند اسرائیل را به اتهام ارتکاب جرایم جنگی در مناطق اشغالی تحت پیگرد قرار دهند.

پیش از این، دادگاه بین‌المللی کیفری، دولت فلسطین را به عنوان عضو ناظر پذیرفته بود.

تلاش فلسطینی‌ها برای پیوستن به این نهاد بین‌المللی در شرایطی صورت می‌گیرد که روز سه‌شنبه گذشته قطعنامه پیشنهادی کشورهای عربی و تشکیلات خودگردان برای تعیین ضرب‌الاجل خروج اسرائیلی‌ها از مناطق اشغالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد رای نیاورد.

مطالب مرتبط