کره شمالی تحریم های تازه آمریکا را خصمانه خواند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمریکا گفته است که در واکنش به حمله سایبری علیه شرکت سونی پیکچرز، تحریم های بیشتری را علیه کره شمالی اعمال می کند

کره شمالی اعمال تحریم های تازه علیه این کشور در واکنش به حمله سایبری به شرکت سونی پیکچرز را مورد انتقاد قرار داده و آن را بخشی از سیاست "خصمانه و فتنه انگیز" آمریکا خوانده است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه کره شمالی هم گفته است که این تحریم ها تنها باعث می شود که این کشور در صدد تقویت مواضع نظامی اش باشد.

آمریکا روز جمعه ( ۲ ژانویه، ۱۲ دی ) اعلام کرد که در واکنش به حمله سایبری علیه شرکت سونی پیکچرز، تحریم های بیشتری را علیه کره شمالی اعمال می کند.

دور تازه تحریم ها، شرکت ها و افرادی را شامل می شود که با برنامه های تسلیحاتی کره شمالی و همچنین سازمان اطلاعاتی این کشور در ارتباط هستند.

اداره فدرال آمریکا، اف.بی. آی پیشتر کره شمالی را مسبب هک شدن سایت های شرکت سونی پیکچرز دانسته بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فیلم کمدی" مصاحبه" محصول شرکت سونی‌ پیکچرز که درباره رهبر کره شمالی است محور اصلی جنجال های اخیر بین آمریکا و کره شمالی است

گروهی که خودشان را "نگهبانان صلح" می‌خواندند با نفوذ به کامپیوترهای شرکت سونی پیکچرز، ای‌میل‌ها و اطلاعات شخصی این شرکت را به دست آوردند و منتشر کردند.

این گروه پس از آن سینماهای زنجیره‌ای را که قرار بود فیلم کمدی و هجوآمیز شرکت سونی‌ پیکچرز را درباره رهبر کره شمالی به نمایش عمومی درآورند، تهدید کرد.

هر چند کره شمالی اتهام دست داشتن در حملات سایبری علیه سونی‌ پیکچرز را رد کرده اما تحریم‌های تازه علیه کره شمالی نشان می‌دهد، ایالات متحده از ادعای خود مبنی بر دست داشتن کره شمالی در این حملات کوتاه نیامده است.

ایالات متحده پیش از این کره شمالی را به خاطر برنامه هسته‌ای‌اش تحریم کرده بود، اما این نخستین بار است که به دلیل حملات سایبری، به اقدام تنبیهی علیه پیونگ‌یانگ دست می‌زند.