مسئول کنترل پرواز هواپیمای مفقودشده ایرآسیا 'برکنار شد'

معاون حمل و نقل هوایی وزارت ترابری اندونزی از وقوع بعضی "تخلفات" در کنترل پرواز هواپیمای مفقودشده ایرآسیا خبر داده و گفته مسئول کنترل هوایی فرودگاه یوآندا در شهر سورابایا به طور موقت از کار برکنار شده است.

جوکو موریاتموجو گفته است اگر در ادامه تحقیقات مشخص شود مسئولان رده بالاتر وزارتی هم در این تخلفات دست داشته‌اند، اقدامی مشابه انجام خواهد شد.

هواپیمای ایرآسیا با ۱۶۲ سرنشین یکشنبه ۲۸ دسامبر از اندونزی راهی سنگاپور بود که در راه مفقود شد. تا کنون جسد ۳۴ نفر در آب‌های جاوه پیدا شده است اما تصور می‌شود سایر سرنشینان همچنان داخل هواپیما و زیر آب باشند.

به گفته معاون وزارت ترابری اندونزی، هواپیمای ایرآسیا فقط چهار روز در هفته اجازه داشته از سورابایا به سنگاپور پرواز کند هرچند در تمام هفته این شرکت هوایی می‌توانسته در فرودگاه سنگاپور فرود داشته باشد.

حق نشر عکس AP

آقای موریاتموجو می‌گوید هواپیمای ایرآسیا در روزی که مفقود شد، اجازه پرواز از فرودگاه سورابایا به مقصد سنگاپور نداشته است. خبرنگار بی‌بی‌سی چند روز پیش این خبر را به دست آورد و حالا مقام‌های اندونزی آن را تایید می‌کنند.

این مقام هوایی اندونزی در عین حال تایید نکرده است که "نقض مقررات پرواز" در سقوط هواپیمای ایرآسیا با ۱۶۲ سرنشین نقشی داشته است یا خیر.

معاون وزارت ترابری اندونزی تاکید کرد که تحقیقات گروه تجسس این موضوع را مشخص خواهد کرد.

گزارش شده که خلبان پرواز ایرآسیا با وخامت وضعیت هوا چند دقیقه پیش از مفقود شدن، از برج مراقبت درخواست کرده که ارتفاع پرواز را تغییر دهد اما با این درخواست موافقت نشده است.

ادامه جست‌وجوها

در همین حال امروز با بهتر شدن هوا در آب‌های جاوه، جست‌و‌جو برای یافتن جعبه سیاه و دستگاه ثبت اطلاعات هواپیما ادامه یافته است.

غواصان و تجهیزات تجسس اعماق آب، برای جست‌و‌جو به کار گرفته شده‌اند اما بدی آب و هوا مانع حضور غواصان در اعماق آب‌ها شده است.

علاوه بر غواصان اندونزیایی، شماری از غواصان هم از روسیه برای کمک آمده‌اند.

روز شنبه، چهار جسم بزرگ که تصور می‌شود بقایای هواپیمای مفقود شده باشد در دریا دیده شد. بزرگ‌ترین این اجسام حدود پنج متر و ۴۰ سانتی متر طول دارد و در عمق ۳۰ متری آب مشاهده شده است.

خبرگزاری سی‌ان‌ان اما لحظاتی قبل خبر داد که دست‌کم یکی از اجسام بزرگ مشاهده شده متعلق به یک کشتی است و ارتباطی با هواپیمای مفقود شده ندارد.

با بهترشدن هوا در جاوه مسئولان تجسس امیدوار هستند که بتوانند اجسام دیده شده را از نزدیک بررسی کنند.

ارتش اندونزی می‌‎گوید در تلاش است تا خانواده بازماندگان را برای بازدید از نقطه‌ای که تصویر می‌‎شود هواپیما آنجا مفقود شده، به منطقه بیاورد.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط