عضو هیئت منصفه خواهان اظهارنظر درباره پرونده جنجالی فرگوسن شد

حق نشر عکس reuters
Image caption دادستان میسوری گفته بود همه اعضای هیئت منصفه به عدم تعقیب پلیس ضارب رای دادند

یک عضو هیئت منصفه دادگاهی که پلیس میسوری را تبرئه کرد با طرح دعوی در دادگاه خواستار اجازه اظهار نظر در مورد این پرونده شده است.

این عضو هیئت منصفه از دادگاه فدرال خواسته که این ممنوعیت مادام العمر برای اظهار نظر هیئت منصفه برداشته شود تا آنها بتوانند در مورد تاملات جلسه هیات که به این تصمیم منجر شد صحبت کنند. این عضو هیئت منصفه که هویتش مشخص نشده ادعا کرده که سخنان روبرت مک‌کالوچ دادستان میسوری که گفته بود هیئت منصفه به اتفاق آرا به عدم تعقیب پلیس ضارب رای داده اشتباه است.

تصمیم هیئت منصفه دادگاه درباره منع تعقیب افسر پلیسی که یک جوان سیاه‌پوست را کشته بود، بعد از چند ماه بحث اعلام شد و جنجال بسیاری آفرید.

در این پرونده هیئت منصفه رای داد که دارن ویلسون، افسر پلیس میسوری که به مایکل براون ۱۸ ساله شلیک کرده و او را کشته بود تحت تعقیب قرار نگیرد.

مرگ این جوان سیاه‌پوست باعث شکل‌گیری اعتراض‌های سراسری به نحوه برخورد پلیس با اقلیت‌ها شد.

دعوی تازه روز دوشنبه با کمک یک سازمان غیردولتی به نام "اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا" در دادگاهی در میسوری مطرح شده و به دنبال آن است که اعضای هیئت منصفه بدون ترس از مجازات بتوانند درباره فرایند تصمیم‌گیری‌شان صحبت کنند.

بر اساس قانون، اظهار نظر اعضای هیئت منصفه درباره فرایند تصمیم‌گیری و مذاکرات‌شان ممنوع است.

آقای مک‌کولا دادستان سنت‌لوئیس بعد از آن‌که هیئت منصفه به منع تعقیب پلیس رای داد، بیشتر شواهدی را که در اختیار هیئت منصفه قرار گرفته بود، منتشر کرد.

برای‌ اینکه در این پرونده پلیس تحت تعقیب قضایی قرار بگیرد به ۹ رای از ۱۲ رای هیئت منصفه نیاز بود.

Image caption تصمیم هیئت منصفه جنجال بسیاری در سراسر آمریکا آفرید

اما اکنون این عضو هیئت منصفه که از ماه‌ها پیش از اعلام نظر این هیئت بر روی پرونده ویلسون کار کرده‌اند می‌گوید ارائه شواهد، تمرکز شاهدان و مشورت‌هایی که به هیئت منصفه داده شد به طرز قابل توجهی با آنچه بعدتر در گفتگو با رسانه‌های محلی منتشر شد متفاوت است.

مک‌کولا دادستان میسوری گفته بود که هیئت منصفه می‌دانست برخی از شاهدان دروغ می‌گویند.

از نظر فردی که این دعوی را در دادگاه مطرح کرده اطلاعاتی که اکنون درباره نظر هیئت منصفه در دسترس است کاملا دقیق نیست به خصوص این برداشت که همه اعضای هیئت منصفه با متهم شدن مامور پلیس مخالف بودند.

کسی که این ادعا را در دادگاه مطرح کرده گفته چهره‌ای که در انظار عمومی در مورد نگرش هیئت منصفه نسبت به شواهد و شاهدان ترسیم شده با دیدگاه های این عضو هیئت همخوانی ندارد.

وکلای این عضو هیئت منصفه می‌گویند شرایط منحصر به فرد پیرامون پرونده ویلسون سنگین‌تر از آن است که بتوان اظهار نظر هیئت منصفه را در این باره منع کرد.

تونی روترت مدیر حقوقی اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در بیانیه‌ای می‌گوید بر اساس متمم اول قانون اساسی آمریکا، ایالت‌ها نباید در مواردی که ادعای شفافیت می‌کنند، منع اظهارنظر را به طومادام‌العمر به افراد تحمیل کنند.

مطالب مرتبط