گزارش‌های ضد و نقیض در مورد 'اخراج' رهبران حماس از قطر

حق نشر عکس EPA

بعضی رسانه‌ها از اخراج خالد مشعل، رئیس شاخه سیاسی گروه حماس از قطر خبر داده‌اند، اما حماس این خبر را تکذیب کرده، با این حال اسرائیل از دولت قطر به خاطر "اخراج" آقای مشعل تشکر کرده است.

شبکه تلویزیونی سی ان ان امروز سه شنبه ۶ ژانویه (۱۶ دی) گزارش کرد که رهبران حماس پس از اخراج از قطر به ترکیه می روند. دیروز هم برخی رسانه های ترکیه نوشته بودند پس از آنکه قطر خواستار خروج خالد مشعل از این کشور شده، خالد مشعل با احمد داووداوغلو نخست وزیر ترکیه ملاقات کرده و در مورد امکان نقل مکان به آنکارا گفتگو کرده است.

خالد مشعل دو هفته پیش با حضور غیرمنتظره در یکی از تجمع های عمومی حزب حاکم ترکیه، رهبران این کشور را مورد تمجید قرار داده و خواستار همکاری بیشتر فلسطین و ترکیه در "نبرد برای آزادی قدس" شده بود.

در واکنش به انتشار خبر اخراج اعضای حماس از دوحه، پایتخت قطر، عزت رشق، عضو دفتر سیاسی حماس در گفتگو با خبرگزاری رویترز اخراج خالد مشعل از دوحه را تکذیب کرده است. یک منبع دیگر نزدیک به حماس، که نام وی اعلام نشده نیز، گفته که "آقای مشعل هنوز در دوحه است و برنامه ای برای ترک قطر ندارد".

با وجود تکذیب این خبر از سوی منابع نزدیک به حماس، آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل گفته است: "ما به قطر به خاطر این تصمیم تبریک می گوییم و از دولت ترکیه انتظار داریم که همین کار را انجام بدهد."

در اظهار نظری جداگانه، امانوئل نچسون، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل گفت که آقای لیبرمن و همکاران وی در سال های اخیر از طریق "کانال های رسمی و غیررسمی" پی گیر قطع "حمایت مستقیم و غیرمستقیم" قطر از حماس بوده اند.

خالد مشعل و اعضای دفتر سیاسی حماس، تا پیش از اوج گیری جنگ داخلی در سوریه، در پایتخت این کشور مستقر بودند، ولی به دنبال متهم شدن به حمایت از مخالفان دولت بشار اسد، ناچار به خروج از دمشق و انتقال به دوحه شدند.

به گزارش سی ان ان، قطر علاوه بر مسئولان حماس، اعضای گروه اخوان المسلمین مصر را نیز اخراج کرده است. اعضای این گروه پس از روی کار آمدن نظامیان در مصر، از کشور خود فرار کرده و در قطر مستقر شده بودند.

این شبکه افزوده که اخراج اعضای اخوان المسلمین، در پی تلاش های عربستان سعودی برای تقویت روابط مصر و قطر صورت گرفته است.

روابط میان این دو کشور عربی، در پی حمایت های قطر از اعضای گروه اخوان المسلمین، که مخالف دولت فعلی مصر هستند، رو به تیرگی گذاشته بود.