توفان و سرمای شدید در خاورمیانه

حق نشر عکس Reuters
Image caption آوارگان سوری در لبنان

توفان شدید زمستانی در خاورمیانه و در پی آن کاهش شدید دما، باعث بروز نگرانی‌های تازه‌ای در مورد وضعیت آوارگان سوریه در منطقه شده است.

این توفان باعث بارش برف و باران و وزش بادهای شدید در کشورهای خاورمیانه شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption پناهجویان سوری در اردوگاه‌های موقت در دره بقاع

لبنان، سوریه، ترکیه، اردن، اسرائیل، و کرانه غربی و غزه از جمله مناطقی هستند که تحت تاثیر این تغییرات آب و هوایی قرار گرفته‌‌اند و حمل و نقل در این مناطق مختل شده است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید انتظار می‌رود وضعیت هوا در چند روز آینده در این منطقه به همین صورت باقی بماند.

در کوه‌های اطراف دره بقاع در لبنان که صدها هزار آواره سوری را در خود جای داده، برف باریده است. گزارش‌ها حاکی از وزش باد و بوران شدید در این منطقه است و آوارگان سوری در حال تلاش برای مستحکم‌تر کردن چادرهایشان و آمادگی برای سیل احتمالی هستند.

نزدیک به ۴۰۰ هزار آواره سوری در دره بقاع حضور دارند و بارش برف هم اکنون راه‌های منتهی به آن را مسدود ساخته است.

گزارش شده که چادرهای برخی از آوارگان سوری در این توفان صدمه دیده و تا کنون دو سوری (یک چوپان و یک پسر بچه هفت ساله) در لبنان کشته شده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption برف در دره بقاع در لبنان

سازمان ملل متحد گفته است که نسبت به اوضاع آوارگان در اردن "به شدت نگران" است. سازمان ملل متحد و سازمان‌های امدادی در حال توزیع ده‌ها هزار پتو در میان آوارگان در اردن هستند.

زمستان سرد در غزه در مناطق فلسطینی نیز اوضاع را برای مردم سخت‌تر کرده است. بسیاری از مردم غزه در جنگ تابستان امسال با اسرائیل خانه‌ و سرپناه خود را از دست دادند.

مقام‌های فلسطینی به دلیل شرایط بد جوی، وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند. یک نوزاد هشت ماهه در اردوگاه طولکرم به دلیل استنشاق دود بخاری جان خود را از دست داده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption بارش برف در دمشق

در سوریه نیز در دمشق و حلب و چندین شهر دیگر برف باریده و این باعث شده تا دولت سوریه نتواند هواپیماهای جنگی خود را به دلیل شرایط نامساعد جوی به پرواز در آورد.