انفجار در برابر دانشکده پلیس در یمن ده‌ها نفر را کشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption خودرو بمب‌گذاری شده در برابر دانشکده پلیس در صنعا منفجر شد

انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در پایتخت یمن ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز چهارشنبه، ۱۷ دی (۷ ژانویه)، بمب نیرومندی در برابر دانشکده پلیس در شهر صنعا منفجر شد و به گفته مقامات محلی، دست کم سی نفر را کشت و بیش از پنجاه تن دیگر را زخمی کرد.

شماری از دانشجویان دانشکده و داوطلبانی که برای ثبت نام جهت آزمون ورودی در مقابل ساختمان صف کشیده بودند و همچنین رهگذران از جمله قربانیان این انفجار بوده‌اند. شاهدان عینی گفته‌اندکه صدای این انفجار در نقاط مختلف شهر صنعا شنیده شد و از محل وقوع آن دود غلیظی به آسمان برخاست.

تصاویری که از صحنه انفجار در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده لاشه منهدم خودرو حامل بمب و زخمی‌ها و کشته شدگان حادثه را در محل انفجار نشان می‌دهد.

تا کنون هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این بمب‌گذاری را برعهده نگرفته اما یمن از زمان حرکت اعتراضی در سال ۲۰۱۱ و کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری وقت در اوایل سال ۲۰۱۲، شاهد افزایش ناامنی و خشونت و درگیری فرقه‌ای همراه با دو دستگی از جمله در صفوف نیروهای مسلح بوده است.

به خصوص از ماه سپتامبر و ورود شبه‌نظامیان مسلح حوثی به پایتخت و تسلط آنها بر بخش‌هایی از شهر، موارد متعددی از بمب‌گذاری، تیراندازی و ترور افراد گزارش شده است. از آن زمان، بین حوثی‌ها و نفرات مسلح قبایل سنی و نیروهای گروه القاعده شبه جزیره عربستان، که یک گروه تندرو سنی است، درگیری‌های خونینی بروز کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption تسلط حوثی‌ها بر صنعا واکنش خشونت آمیز مخالفان این گروه را در پی داشته است

تشکل حوثی‌ها که خود را گروه "انصار الله" و "شباب المومن" هم می‌خوانند یک گروه شورشی زیدی مذهب است که بیش از بیست سال پیش تشکیل شد و هدف خود را مقابله با تبعیض علیه پیروان فرقه زیدیه اعلام کرده است. از زیدیه به عنوان یکی از فرقه‌های شیعه نام می‌برند و بخش قابل توجهی از مردم یمن پیرو این آئین هستند.

مقامات یمنی جمهوری اسلامی را به حمایت مالی و نظامی از شورشیان حوثی متهم ساخته و رسانه‌های دولتی در جمهوری اسلامی نیز متقابلا گروه‌های تندرو سنی در یمن را تحت حمایت عربستان سعودی و آمریکا معرفی کرده‌اند هر چند مواضع گروه القاعده شبه جزیره عرب در مواردی هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفته و دولت آمریکا برای حمایت از ارتش یمن در مقابله با این گروه، کمک‌های مالی و نظامی در اختیار این کشور قرار می‌دهد.

منتقدان حوثی‌ها گفته‌اند که این گروه در نظر دارد با گرته‌برداری از حزب الله لبنان، از طریق اتکا به حمایت ایران به یک قدرت نظامی و سیاسی یمن تبدیل شود، هر چند رهبران این گروه چنین اتهامی را رد می‌کنند. در مقابل، طرفداران حوثی‌ها می‌گویند که این گروه پس از ورود به صنعا، تمایل خود را به فعالیت در صحنه سیاسی یمن و دست کشیدن از اقدامات مسلحانه علیه دولت ابراز کرده است. با وجود این، تسلط حوثی‌ها بر پایتخت و سختگیری‌ مذهبی افراد مسلح آن واکنش منفی گروه‌های طرفدار دموکراسی در یمن را به همراه داشته است.

علاوه بر حوثی‌ها و القاعده، یمن با حرکت جدایی‌طلبان بخش جنوبی این کشور نیز مواجه است. این بخش از یمن تا سال ۱۹۹۰ با نام جمهوری دموکراتیک خلق یمن یا عدن، یک کشور مستقل بود اما در آن سال هر دو بخش یمن در هم ادغام شده و کشور واحدی را پدید آوردند.

مطالب مرتبط