عملیات گسترده برای یافتن عاملان حمله پاریس؛ 'یک مظنون تسلیم شد'

حق نشر عکس French Police
Image caption پلیس فرانسه این دو عکس را از برادران کواشی که می گوید از عوامل حمله چهارشنبه بوده اند منتشر کرده است

در فرانسه یک عملیات گسترده جستجو برای یافتن مردان مسلحی که ۱۲ نفر را روز چهارشنبه در دفتر مجله شارلی ابدو در پاریس کشتند در جریان است.

رسانه های فرانسوی به نقل از منابع مطلع پلیس از سه مظنون حمله شامل دو برادر به نام های سعید کواشی و شریف کواشی و حمید مراد نام برده اند.

هشت روزنامه نگار از جمله دبیر این مجله طنز و دو مامور پلیس در میان کشته های حمله چهارشنبه به دفتر نشریه شارلی ابدو هستند.

اوایل پنجشنبه یک سخنگوی دادستانی پاریس گفت که حمید مراد خود را در شهر شارلویل مزیرس در حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال شرقی پاریس تسلیم پلیس کرد.

به گفته این سخنگو "این فرد خود را معرفی کرد و تحت بازداشت قرار گرفت."

پیشتر یک منبع مطلع به خبرگزاری فرانسه گفته است که فردی به نام حمید مراد پس از دیدن نامش در شبکه های اجتماعی به عنوان مظنون خود را تسلیم پلیس کرده است.

همچنین در آخرین ساعات چهارشنبه شب پلیس عملیاتی در شهر رنس در شمال شرقی پاریس انجام داد اما گفته می شود کسی در آن دستگیر نشده است.

پلیس جزییاتی اعلام نکرد اما تیم های پزشکی قانونی بعدا درحال جستجوی آپارتمانی در رنس مشاهده شدند.

به گزارش ها رسانه های فرانسوی شریف کواشی پیکارجویی است که در سال ۲۰۰۸ به خاطر عضویت در گروهی که جهادی ها را به عراق می فرستاد سه سال حبس گرفته بود.

چهارشنبه شب در سراسر فرانسه تجمع هایی در همبستگی با قربانیان و اعتراض به حمله برگزار شد.

تدابیر امنیتی در سراسر کشور تشدید شده است و به خصوص در پاریس وضعیت اضطراری اعلام شده.

حق نشر عکس Getty

خبرگزاری فرانسه اواخر چهارشنبه گزارش داد که کماندوهای ویژه پلیس در شهر رنس در ۱۴۰ کیلومتری شمال پاریس در جستجوی مظنونان هستند.

پیشتر روزنامه لوموند به نقل از منابع پلیس می گوید که دو تن از مهاجمان دو برادر الجزایری الاصل بوده اند، هرچند پلیس هنوز رسما این گزارش را تأیید نکرده است.

مهاجمان با اسلحه کلاشنیکف به دفتر مجله شارلی ابدو حمله کردند و حاضران در این دفتر را به گلوله بستند.

آنها در حالی که فریاد الله اکبر سر داده بودند، به سوی مأموران پلیس هم تیراندازی کردند. شاهدان می گویند که آنها فریاد می زدند که انتقام [انتشار کاریکاتور] پیامبر اسلام را از دست اندرکاران شارلی ابدو گرفته اند.

استفان شاربونیه، دبیر مجله و سه نفر از سرشناس‌ترین کاریکاتوریست‌های فرانسه در حمله چهارشنبه کشته شدند. جان او قبلا تهدید شده بود و تحت حفاظت پلیس بود.

برنارد ماریس، اقتصاددان و از سهامداران شارلی ابدو و دو افسر پلیس هم در بین کشته شدگان هستند. مقام ها می گویند که۱۱ نفر در جریان حمله زخمی شده‌اند که حال چهار نفر از آنها وخیم است.

کورنی ری، کاریکاتوریست این نشریه گفت که مردان نقابدار او را وادار به گشودن در که با شماره رمز باز می شد کردند و به او گفتند که "عضو القاعده" هستند هرچند به گفته او به روانی فرانسه حرف می زدند.

شاهدان عینی گفتند که صدای حداقل ۵۰ گلوله را که توسط مهاجمان در داخل دفتر شارلی ابدو و در خیابان شلیک شد شنیده اند.

تصاویر مهاجمان در خیابان و هنگام شلیک به سر یک پلیس زخمی توسط یک ساکن محل گرفته شده است.

دفتر نشریه شارلی ابدو در ماه نوامبر ۲۰۱۱ یک روز پس از انتشار کاریکاتوری از پیامبر اسلام هدف حمله با بمب آتش زا قرار گرفته بود.

حمله چهارشنبه درحالی انجام شد که جلسه هفتگی سردبیران در جریان بود.

____________________________________________________________

____________________________________________________________

پلیس گفت که مهاجمان به شمال پاریس گریختند و بعد اتومبیل خود را رها کردند و با ربودن یک اتومبیل دیگر از محل فرار کردند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه حمله امروز را حمله ای علیه "آزادی بیان" و تکثر اندیشه خواند و فردا پنجشنبه را روز عزای ملی اعلام کرد.

او از همه شهروندان فرانسه خواست در یک دقیقه سکوتی که در ساعت ۱۲ ظهر در تمام اماکن عمومی برقرار می شود شرکت کنند و اتحاد خود را نشان دهند.

حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP
Image caption یادبود کشته ها در سفارت پاریس در واشنگتن
حق نشر عکس GETTY
حق نشر عکس AFP