آزار و اذیت مسیحیان در جهان؛ ایران در رده هفتم

حق نشر عکس Getty

یک موسسه مذهبی مستقر در بریتانیا در گزارش سالانه خود درباره آزار و اذیت مسیحیان در دنیا می‌گوید که بنیادگرایی اسلامی یکی از دلایلی است که مسیحیان در ۵۰ کشور برای انجام مراسم مذهبی خود مشکلات اساسی دارند.

موسسه "اوپن دور" (Open Door UK and Irland) که یک سازمان مذهبی است، در تازه‌ترین گزارش سالانه خود از بررسی وضعیت مسیحیان در ۵۰ کشور جهان می‌گوید که در ۴۰ کشور از این کشورها پیروان مسیحیت در انجام مراسم و آیین‌های مذهبی خود با مشکلات زیادی رو به رو هستند.

بر اساس گزارش این موسسه مذهبی، آزار و اذیت مسیحیان از سوی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سال ۲۰۱۴ باعث افزایش آمار مهاجران و فرار مسیحیان از کشورهایشان در خاورمیانه شده است.

بر اساس همین گزارش بیش از ۲۵۰۰ مسیحی به دلیل پیروی از دینشان در نیجریه کشته شده‌اند؛ که بر اساس آمار این موسسه بیشترین تعداد در بین کشورهای جهان است.

در فهرست منتشر شده از سوی این سازمان خیریه مسیحی، کره شمالی در صدر و کویت در انتهای جدول قرار دارد.

ایران در این فهرست در جای هفتم و پس از سومالی، عراق، سوریه، افغانستان و سودان قرار گرفته است. گزارش این سازمان خیریه تعداد مسیحیان ایران را ۴۵۰ هزار نفر عنوان کرده است هر چند تعداد دقیق مسیحیان ایران مشخص نیست.

در بخش مربوط به ایران این موسسه مذهبی همچنین آمده است که "اسلام دین رسمی ایران است و قوانین بایستی در چارچوب قوانین اسلامی باشد. فقط ارمنی‌ها و آشوری‌ها اجازه دارند که مسیحی باشند؛ اگرچه با آنها هم به عنوان شهروند درجه دو رفتار می شود ... و هر مسلمانی که اسلام را ترک کند 'کافر' و در نتیجه 'نجس' محسوب می‌شود. کلسیاها زیر نظر هستند و اغلب مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار می‌گیرند؛ در سال ۲۰۱۴ میلادی دست‌کم ۵۵ مسیحی دستگیر شده‌اند. در بسیاری از موارد زندانیان مورد آزار و اذیت فیزیکی و روانی قرار می‌گیرند و از جمله تهدید به اعدام می شوند."

اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی، ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی را تنها اقلیت های دینی اعلام کرده که در چارچوب قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند. این اقلیتهای دینی در چارچوب قوانین کشور اجازه انجام مراسم دینی و مذهبی خود را دارند و در تناسب با جمعیتشان در کشور، دارای نماینده در مجلس شورای اسلامی هستند.

اما در عین حال مقامات جمهوری اسلامی صراحتا بر برخورد جدی با مسیحیان تبشیری و بویژه نوکیشیان مسیحی تاکید دارند.

برخی از مقامات ایران در گذشته مسیحیان تبشیری را جریانی "فاسد و منحرف" توصیف کرده‌اند.

گرچه تعداد دقیق مسیحیان تبشیری و نوکیشان مسیحی بازداشت شده معلوم نیست، تاکنون گزارش‌های زیادی درباره موارد بازداشت آنان در شهرهایی مانند تهران، رشت، اهواز و مشهد و طرح اتهاماتی نظیر ارتداد و اقدام علیه امنیت ملی علیه آنها منتشر شده است.

بر اساس گزارش‌ها از ایران در موارد مختلفی جلسه‌های این مسیحیان بویژه نوکیشان مسیحی موسوم به "کلیساهای خانگی" در کشور هدف حمله نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

چند سال پیش، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی کلیساهای خانگی را از جمله ابزارهای دشمنان جمهوری اسلامی برای "ضعیف کردن دین در جامعه" دانست.

به عقیده بسیاری از روحانیون مسلمان، پیروان این دین حق خارج شدن از اسلام را ندارند و در صورت این کار، "مرتد" محسوب می شوند که تاوان آن، حتی ممکن است مجازات مرگ باشد.

اما برخی روحانیون اصلاح طلب، در این مورد دیدگاه متفاوتی دارند.

آیت الله حسینعلی منتظری مرجع تقلید متوفی شیعه، از جمله این روحانیون بود که تغییر دین "پس از تحقیق" را مستوجب مجازات نمی‌دانست.

مطالب مرتبط