واکنش‌ها به کشتار پاریس؛ ایران حمله را محکوم کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption عکسی که از صحنه رویارویی مهاجمان (پایین تصویر) با پلیس منتشر شده است

وزارت خارجه ایران حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو را محکوم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در عین حال، بار دیگر از انتشار مطالبی توهین آمیز نسبت به اعتقادات دینی دیگران انتقاد به عمل آورده است. نشریه شارلی ابدو در گذشته مطالبی طنزآمیز حاوی کاریکاتورهایی از پیغمبر اسلام منتشر کرده بود.

همچنین، بان کی‌‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به واقعه تیراندازی و کشته شدن ۱۲ نفر در پاریس، آن را "جنایتی فجیع، غیرقابل دفاع و بی‌رحمانه" خوانده است."

وی همچنین تاکید کرد که این واقعه "تهاجمی مستقیم به بنیان دموکراسی، رسانه‌ها و آزادی بیان" است.

اوایل بعد از ظهر امروز (۷ ژانویه/۱۷ دی) مردان مسلح دست‌کم ۱۲ نفر را در دفتر مجله طنز "شارلی ابدو" کشتند.

استفان شاربونیه، دبیر مجله و سه نفر از سرشناس‌ترین کاریکاتوریست‌های فرانسه از جمله قربانیان این حمله هستند. برنارد ماریس، اقتصاددان و از سهامداران شارلی ابدو و دو افسر پلیس هم در این حمله کشته شده‌اند.

۱۰ نفر در جریان حمله زخمی شده‌اند که حال پنج نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد، تاکید کرد که مطمئن است که مقامات فرانسوی از تمام توان خود برای اجرای عدالت درمورد افرادی که دست به این اقدام زده‌اند، استفاده خواهند کرد.

او افزود: "اکنون زمان اتحاد است. در سراسر جهان باید برای آزادی بیان و سعه صدر، محکم (در کنار هم) بایستیم."

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، کمی پس از حمله به دفتر شارلی ابدو رفت. او این حمله را "توحش شدید" توصیف کرد و مهاجمان را "تروریست‌های بزدل" خواند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، نیز در بیانیه‌ای حمله در پاریس را "به شدت" محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: "فرانسه قدیمی‌ترین متحد آمریکاست و شانه به شانه آمریکا در نبرد با تروریست‌هایی حضور داشته است که دنیا و امنیت مشترک ما را تهدید کرده‌اند."

دولت آمریکا برای ارائه "هر کمکی" به فرانسه برای یافتن مهاجمان، اعلام آمادگی کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا حمله را "خشونتی شریرانه" توصیف کرده و گفته است که آزادی بیان هرگز با تروریسم از بین نخواهد رفت.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در واکنشی به این واقع در توئیت خود نوشت: "کشتار در پاریس نفرت‌انگیز است. ما در کنار مبارزه مردم فرانسه علیه تروریسم و دفاع از آزادی رسانه‌ها، ایستاده‌ایم."

الازهر، اصلی‌ترین مرکز علوم اسلامی مصر و مقامات اتحادیه عرب هم این حمله را محکوم کرده‌اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته است که در حمله امروز "آزادی بیان" هدف قرار گرفته است و دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که کشورش در مبارزه با هر شکل از تروریسم، در کنار مردم فرانسه و همراه با آنهاست.

واکنش ایران و سلمان رشدی

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا،‌ مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران هم کشتار ۱۲ نفر در این نشریه را محکوم کرد و گفت "همه اعمال تروریستی علیه مردم بیگناه با تعالیم اسلام بیگانه است."

او گفت این حمله بخشی از "موج افراطی گری و خشونت طلبی فیزیکی و فکری" است که در یک دهه اخیر در اطراف جهان گسترش یافته و اضافه کرد که این وضع ناشی از "سیاست های نادرست و برخوردهای دوگانه در مواجهه با خشونت ورزی و افراط گری" است.

او همچنین انتقاد کشورش از کاریکاتورهای پیامبر اسلام را تکرار کرد:‌ "سوءاستفاده از آزادی بیان و تندروی فکری و ترور شخصیت های مورد احترام ادیان و ملت ها، توهین به ادیان الهی و ارزش ها و نمادهای مورد احترام این ادیان محکوم است."

همزمان سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی متولد هند که زمانی آیت الله خمینی فتوای قتل او را به خاطر "توهین به اسلام" - در پی نوشتن کتاب "آیه های شیطانی" صادر کرده بود با ادای احترام به آثار نشریه شارلی ابدو گفت که مذهب باید موضوع هجو باشد.

او گفت:‌ "من با شارلی ابدو اعلام همبستگی می کنم، چنانکه همه ما باید چنین کنیم، تا از هنر هجو دفاع کنیم، هنری که همیشه نیرویی برای آزادی و علیه ستمگری، ریاکاری و حماقت بوده است."

نویسنده کتاب بچه های نیمه شب نوشت: "مذهب، گونه ای از بی خردی قرون وسطایی،‌ در ترکیب با سلاح های مدرن یک تهدید واقعی برای آزادی ماست. تمامیت خواهی مذهبی باعث جهش ژنتیکی مرگباری در قلب اسلام شده و ما نتایج فاجعه بار آن را امروز در پاریس دیدیم."

مطالب مرتبط