توئیت اسرارآمیز 'شارلی ابدو' و حمله مسلحانه به دفتر این مجله

حق نشر عکس a

آخرین توئیت حساب توئیتری هفته نامه شارلی ابدو قبل از انجام حمله مسلحانه روز چهارشنبه، که به کشته شدن ۱۲ نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر انجامید، مورد توجه گسترده رسانه ها قرار گرفته است.

این توئیت، تصویر ابوبکر بغدادی رهبر گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) را به همراه یک متن تبریک سال نو با این مضمون نشان می دهد: "با بهترین آرزوها، همچنین برای بغدادی!" در این کاریکاتور، بغدادی در پاسخ به شارلی ابدو، برای آن آرزوی "سلامت" می کند.

تصویر و متن خبرساز شارلی ابدو، صبح روز چهارشنبه ۷ ژانویه (۱۷ دی) مخابره شده است. هنوز دقیقا مشخص نیست که توئیت مورد بحث، قبل از حمله به دفتر شارلی ابدو فرستاده شده یا بلافاصله بعد از حمله، اما این توئیت، قطعا قبل از انتشار نخستین اخبار مرتبط با حمله منتشر شده است.

تردیدهایی مطرح شده که آیا حمله به دفتر شارلی ابدو ممکن است به نحوی به توئیت تصویر ابوبکر بغدادی ارتباط داشته باشد یا خیر.

همچنین، برخی از ناظران می گویند مشخص نیست که این تصویر واقعا توسط شارلی ابدو منتشر شده یا آنکه نتیجه هک شدن حساب توئیتر این هفته نامه بوده است.

تصویر امروز رهبر داعش، پیشتر در شارلی ابدو منتشر نشده، اما شبیه مطالب قبلی این هفته نامه با موضوعات کمابیش مشابه است.

در شماره چاپی این هفته شارلی ابدو، کاریکاتوری با این عنوان منتشر شده بود که "هنوز حمله ای [مسلحانه] در فرانسه انجام نشده"، اما در داخل کاریکاتور، فردی کلاشینکوف به دست نیز کشیده شده بود که می گفت: "صبر کنید، ما تا آخر ژانویه برای گفتن تبریک سال نو وقت داریم".

در فرانسه، رسم است که تا آخر ماه اول سال میلادی (ژانویه) نیز می توان تبریک سال نو گفت.