عزای عمومی در فرانسه؛ 'مشاهده مظنونان در پمپ بنزین'

حق نشر عکس EPA

امروز (پنجشنبه ۸ ژانویه/۱۸ دی) در فرانسه روز عزای عمومی بود و مردم آن کشور در مراسمی ویژه به طور همزمان برای یک دقیقه به احترام قربانیان حمله به دفتر مجله "شارلی ابدو" سکوت کردند.

در حمله روز گذشته، دوازده نفر از جمله چهار تن از کارکنان نشریه و دو مامور پلیس جان خود را از دست دادند. هنوز هیچ گروهی رسما مسئولیت حمله دیروز را نپذیرفته اما کارشناسان ارتباط مهاجمان را با داعش محتمل‌تر می‌دانند.

در عین حال گزارش هایی از حمله به چند مسجد و تعدادی از اماکن متعلق به مسلمانان در فرانسه انتشار یافته است.

در همین رابطه خبرگزاری فرانسه گزارش کرد که طی ساعات شب قبل، چند مسجد در دو شهر فرانسه هدف تهاجم افراد ناشناس قرار گرفته اما این حملات تلفاتی برجای نگذاشته است.

براساس این گزارش، سه نارنجک مشقی به سوی مسجدی در شهر لومان، واقع در غرب پاریس، پرتاب شد. همچنین، کوتاه مدتی پس از برگزاری مراسم نماز شامگاهی در مسجدی در ناربون در جنوب فرانسه، افراد ناشناس چند تیر به سوی مسجد شلیک کردند که به کسی آسیبی نرساند.

همچنین، صبح امروز (پنجشنبه)، انفجاری در یک مغازه کباب فروشی نزدیک مسجدی در شهرک ویلفرانس سور سائون روی داد که تلفاتی نداشت. این کبابی ارتباطی به مسجد محلی نداشت اما ظاهرا صاحبان آن در برنامه های این مسجد فعالیت داشتند.

'مظنونان در پمپ بنزین'

در عین حال ساعاتی پیش یک تلویزیون فرانسوی اعلام کرد که مدیر یک پمپ بنزین در شمال فرانسه دو متهم حمله به مجله شارلی ابدو را شناسایی کرده است.

مدیر این پمپ بنزین گفته است که قیافه افرادی که وی آنها را دیده با تصاویر منتشر شده از سوی پلیس فرانسه تطابق دارد. وی همچنین افزوده است که این افراد ظاهرا مسلح به مسلسل و آرپی‌جی بوده‌اند.

همزمان گزارش شده است پلیس در نزدیکی دهکده‌ای که گفته می‌شود مظنونان این حمله در آن دست به سرقت زده‌اند، حضور پیدا کرده‌اند.

تیراندازی تازه

پیشتر و در اوایل بامداد روز پنجشنبه گزارش شد در جریان تیراندازی در پاریس یک مامور زن پلیس زخمی شد و ساعاتی بعد در بیمارستان درگذشت.

به گزارش منابع خبری، در جریان این تیراندازی یک مرد بازداشت شده اما مشخص نیست که آیا این بازداشت با ماجرای حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو در روز چهارشنبه ارتباطی داشته باشد.

برنار کازنوو، وزیر کشور فرانسه، که صبح پنجشنبه در جلسه اضطراری هیات دولت به ریاست رئیس جمهوری شرکت داشت، با ترک این جلسه، به ایستگاه مترو محل تیراندازی رفت.

همزمان، مانوئل وال، نخست وزیر فرانسه، گفت که ماموران پلیس در جستجو برای یافتن و دستگیری دو مظنون اصلی حمله به دفتر شارلی ابدو، چند نفر را بازداشت کرده‌اند. وزارت کشور فرانسه شمار بازداشت شدگان را هفت نفر اعلام کرده است.

پلیس فرانسه پیشتر گفته بود که دو برادر به اسامی شریف و سعید کواشی در حمله به دفتر این نشریه دست داشته‌اند. فرد دیگری به نام حمید مراد نیز در ارتباط با همین ماجرا خود را تسلیم پلیس کرده و بازداشت شده است.

در عین حال براساس برخی از گزارش‌ها از فرانسه چند ساعت بعد از حمله به دفتر مجله شارلی ابدو، تمام شماره‌های آن به فروش رفت و هر نسخه از شماره آخر بیش از هشتاد هزار دلار قیمت پیدا کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption رابطه احتمالی بین تیراندازی در ایستگاه مترو و حمله به دفتر شارلی ابدو مشخص نیست

در همین رابطه همچنین ریچارد مالکا، وکیل مجله شارلی ابدو به خبرگزاری فرانسه گفت: "تیراژ هفته آینده این مجله یک میلیون خواهد بود. این مجله در حالت عادی در ۶۰ هزار تیراژ و ۱۶ صفحه منتشر می‌شد. شماره آینده در ۸ صفحه منتشر می‌شود."

همزمان امامان بریتانیا با محکوم کردن حملات فرانسه اعلام کردند که چنین اتفاقی تکان دهنده‌ است. آنها گفته اندکه "هیچ چیز غیر اخلاقی تر، زشت‌تر و توهین آمیز تر از این نیست که با استفاده از نام حضرت محمد قتل انجام شود."

به گفته کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی‌بی‌سی به پاریس، امامان فرانسه که از محل حادثه تیراندازی بازدید کردند از مسلمانان خواستند تا در یک راهپیمایی که قرار است روز یک‌شنبه برگزار شود، حضور پیدا کنند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی کسی شکی در این ندارد که وقایع رخ داده مردم را برای دفاع از آزادی بیان و آزادی به شکل کلی مصمم کرده است. اما این نگرانی وجود دارد که برخورد با این مسئله به جای اینکه وحدت ایجاد کند باعث برخورد جوامع مسلمان و غیر مسلمان شود.

مطالب مرتبط