برگزاری انتخابات سریلانکا در میان تدابیر شدید امنیتی

حق نشر عکس Reuters
Image caption تدابیر شدید امنیتی در همه حوزه‌های رای‌گیری اتخاذ شده است

میلیون‌ها نفر در سری‌لانکا امروز پنجشنبه، ۸ ژانویه در انتخاباتی که به درخواست ماهیندا راجاپاکسه، رئیس جمهوری فعلی این کشور برگزار شده است شرکت کرده اند.

راجا پاکسه که در سال ۲۰۰۵ به ریاست جمهوری سریلانکا انتخاب شد، این انتخابات را دو سال زودتر از موعد برگزار کرده است.

او که از سوی تحلیلگران پیروز انتخابات تلقی می شد، با ورود مایتری‌پالا سیریسنا، وزیر بهداشت سابق به کارزار انتخابات، وارد رقابت تنگاتنگی شده است.

در میان نگرانی هایی که از عدم برگزاری انتخابات آزاد و صلح آمیز وجود دارد نیروهای امنیتی مسلح در همه حوزه‌های انتخاباتی حضور دارند.

محبوبیت آقای راجاپاکسه پس از پایان جنگ داخلی در سری لانکا در ۲۰۰۹ به شدت افزایش یافت اما حال از او به خاطر تبعیض‌ قومی انتقاد می شود.

حق نشر عکس AP
Image caption مایتری‌پالا سیریسنا ناظران را با وجود حمایت گسترده ای که پیدا کرده، غافلگیر کرده است

خویشاوندان و اقوام آقای راجا‌پاکسه بیشتر مقام‌های مهم کشور را بر عهده دارند و منتقدان او را متهم کرده اند که کشور را مانند تجارت خانوادگی اداره می کند.

تحلیلگران می گویند که آقای سری‌سنا از این استنباط عمومی به نفع خود بهره برداری کرده و در میان اکثریت سینهالی که معمولا به آقای راجاپاکسا رای می دهند حامیان زیادی جذب کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption اما ماهیندا راجاپاکسه هنوز از محبوبیت زیادی برخوردار است و شکست او شگفت انگیز خواهد بود

همچنین انتظار می رود آقای سری‌سنا اکثریت آرای اقلیت‌های مسلمان و تامیل در سری‌لانکا را به دست آورد که ۳۰% جمعیت را تشکیل می دهند.

مایتری‌پالا سیریسنا ناظران را با وجود حمایت گسترده ای که پیدا کرده غافلگیر کرده است اما ماهیندا راجاپاکسه هنوز بسیار محبوب است و شکست او باعث شگفتی بزرگی خواهد شد.

درگیری‌های خشونت‌آمیز

در جنگ ۲۶ ساله بین شورشیان ببرهای تامیل با ارتش سریلانکا بیش از ۷۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

ریشه این جنگ به سال ۱۹۴۸ باز می گردد که پس از استقلال سریلانکا از بریتانیا، اقلیت تامیل در شمال این کشور نسبت به تبعیض گسترده از سوی اکثریت سینهالی اعتراض داشت.

در اوایل دهه ۷۰ ولوپیلای پراباکاران بنیانگذار ببرهای تامیل، مبارزه ای را با هدف دستیابی به یک ناحیه مستقل تامیل آغاز کرد که این مبارزه در سال ۱۹۸۳ به یک جنگ داخلی تمام عیار و خونین بدل شد.

هر دو طرف درگیر به ارتکاب جنایات جنگی متهم شدند.

دولت سریلانکا همواره این ادعا را رد کرده است که در جریان آخرین عملیات نظامی علیه شورشیان ببرهای تامیل هزاران غیرنظامی کشته شده اند.

این دومین انتخابات سراسری از زمان پایان جنگ داخلی است که تحت الشعاع خبرهایی در باره درگیری‌های خشونت آمیز قرار گرفته است.

روز گذشته یکی از فعالان مخالف دولت در حالی که سرگرم سازماندهی یک گردهمایی سیاسی بود به ضرب گلوله کشته شد.

مطالب مرتبط