یک مقام آمریکایی جهت عادی‌سازی روابط عازم کوبا می شود

حق نشر عکس AFP
Image caption از زمان آزادی زندانیان سیاسی نه دولت آمریکا و نه هاوانا رسما درباره هویت آزاد شدگان صحبت نکرده اند.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید یک مقام ارشد این وزارتخانه با هدف عادی‌سازی رابطه با کوبا به هاوانا سفر خواهد کرد.

روبرتا جیکوبسن دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور آمریکای لاتین به هاوانا سفر خواهد کرد.

کوبا در گامی تازه برای برقراری رابطه حسنه با ایالات متحده شش نفر دیگر از بازداشت‌ شدگانش را آزاد کرد.

موضوع این سفر دو جانبه پیشتر مسئله مهاجرت عنوان شده بود اما اکنون عادی‌سازی روابط دو کشور بعد از پنجاه سال دشمنی موضوع اصلی خواهد بود.

جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید برنامه دقیق سفر و گفتگوها هنوز تعیین نشده است اما برقراری مجدد روابط دیپلماتیک و موضوعاتی مثل بازگشایی رسمی سفارت‌خانه‌های دو طرف را شامل خواهد شد.

خانم ساکی در کنفرانس خبری روز پنجشنبه اش در واشنگتن، از پاسخ صریح به پرسش‌های خبرنگاران درباره وضعیت حقوق بشر در کوبا و آزادی زندانیان سیاسی طفره رفت و تنها به ذکر این موضوع بسنده کرد که خانم جیکوبسن، هدایت مذاکرات را به عهده خواهد داشت.

همزمان کوبا روز پنجشنبه دست کم ۱۴ مخالف سیاسی خود را آزاد کرد؛ حرکتی که به گفته فعالان حقوق بشر بخشی از توافق هاوانا-واشنگتن برای آزادی ۵۳ زندانی سیاسی این کشور بوده است.

از ماه دسامبر که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و رائول کاسترو، رهبر کوبا از آغاز روند عادی سازی روابط دو کشور خبر دادند ده ها فعال حقوق بشر در هاوانا بازداشت شده و برخی از آنها آزاد شده‌اند.

مقامات آمریکایی سه هفته پیش از موافقت کوبا برای آزادی این زندانیان خبر دادند. هاوانا اعلام کرد این زندانیان به صورت "یک جانبه" آزاد خواهند شد اما از آن زمان نه دولت آمریکا و نه هاوانا رسما درباره آزاد شده ها و هویت آنها صحبت نکرده اند.

آمریکا در سال ۱۹۶۱ روابط دیپلماتیک خود را با حکومت کونیستی کوبا قطع کرد و سفر خانم جیکوبسن در روزهای اول و دوم بهمن ماه به هاوانا، نخستین سفر یک مقام عالی‌رتبه وزارت خارجه آمریکا به کوبا در سه دهه اخیر محسوب می‌شود.

ایران با لحنی محتاطانه از بهبود روابط آمریکا و کوبا استقبال کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران پس از انتشار خبر گفتگوی روسای جمهوری کوبا و آمریکا گفته بود که "تحول اخیر در روابط دو کشور گامی رو به جلو در جهت کاهش تنش در آن منطقه قلمداد می‌شود که تداوم واقع‌بینانه و تکمیل این رویکرد می‌تواند آثار و نتایج مفیدی در مجموعه مناسبات کشورهای آمریکای لاتین و روند تحولات بین‌المللی داشته باشد."

مطالب مرتبط